Hříšně chutná Vídeň

 

 

Kdyby lidé na celé planetě volili hlavní město gastronomie, Vídeň by stoprocentně byla žhavým kandidátem.  Vždyť v jejích restauracích, cukrárnách a kavárnách se to delikatesy jen hemží.

Navíc je metropole na Dunaji obklopena vinicemi. Produkuje tak své vlastní víno, které získává stále více příznivců.

Pavla Apostolaki vás zavede do nejzajímavějších gastronomických podniků, představí vám nejlepší pochoutky a seznámí vás s gastronomickými zvyky Vídeňanů.

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY:

Vídeňská kávová kultura

Imperial Torte – dort s aristokratickým rodokmenem

Marillenknödel – zmrzlinové knedlíky s českým puncem

Vídeňský řízek – kořist maršála Radeckého

Würstelstände – klobásové ostrovy

Šnekománie ve Vídni

Území boha Dionýsa – vídeňské vinice

Diskuze

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY:

Vídeňská kávová kultura

Když v roce 1683 opustila osmanská armáda po neúspěšném obléhání Vídeň, zanechala v táborech pytle kávových zrn. Šikovní Vídeňané hned tento dar zužitkovali a založili kavár­ny. Od té doby je Vídeň městem s jednou z nejlepších káv v Evropě. Vydáme se za kávovou kulturou, poznáme speciální vídeňské druhy kávy a navštívíme nejslavnější kavárny.

 

Imperial Torte – dort s aristokratickým rodokmenem

K příležitosti otevření luxusního Hotelu Imperial zhotovil kuchařský učeň na počest Františka Josefa I. slavný dort, který dostal jméno Imperial Torte. Sladké čtverečky se vyrábí výhradně v Hotelu Imperial, ve třech variantách  a pokud si je dáte do lednice, vydrží vám čerstvé dva měsíce.

 

Marillenknödelzmrzlinové knedlíky

Mezi dobré zvyky Vídeňanů patří si také zajít na „Marillenknödel“. Meruňkové knedlíky se zmrzlinou dostanete ve Vídni jen na jediném místě a mají i trochu český původ.

 

Vídeňský řízek – kořist maršála Radeckého

Nebýt slavného vojevůdce, byla by Vídeň bez věhlasného řízku. Na rozdíl od českého kolegy se vídeňská specialita připravuje z telecího masa a doplňuje zvláštním bramborovým salátem. Dáme vám recept!

 

Würstelstände – klobásové ostrovy

Jedním z typických gastronomických zařízeních, jsou ve Vídni stánky s delikátními klobásami. Od brzkého rána až do pozdního večera poskytují útočiště pro všechny hladovějící. Tady si loket na lokti pochutnávají na voňavých uzeninách ředitelé bank, úředníci a dělníci. Vyznavači „masových nožiček“ si mohou vybrat nejméně z deseti druhů včetně různých omáček a přísad.

 

Šnekománie ve Vídni

Šneci se ve městě na Dunaji konzumovali již od 18. století. Nyní zažívají svoji renesanci a jsou oblíbeným pokrmem ve vídeňských restauracích. Zavítáme na šnečí farmu a podíváme se, jak se plži chovají, zpracovávají a jedí.

 

Území boha Dionýsa

Jen málo měst na světě se může pochlubit svými vinicemi. Ty vídeňské jsou vzdálené sotva půlhodinku od centra a zažijete na nich veselou zábavu spojenou s dobrým jídlem a živou muzikou. Vydáme se na vinné stezky a ochutnáme typická vídeňská vína.

 

 

PROFIL LEKTORKY:

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka. Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise Lidé a Země, Xantypa, E15, Moje Zdraví, Žena a život, Premium Ski, Fitness a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje na Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a spolupracuje s Českou televizí. Poslední tři roky pracovně tráví mnoho času v Rakousku, kde poznává gastronomickou kulturu a kulinářské zvyky místních obyvatel.

 

 

 

 

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1 – 2 hodiny (dobu přednášky lze upravit dle domluvy s organizátorem)

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport popř. mikrofon

PC, projekční plátno

 

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Hříšně chutná Vídeň“, kontaktujte nás prosím na info@pavlaapostolaki.com