Istanbul – město dvou kontinentů

 

Istanbul je horkokrevné město, které vás nenechá vydechnout. Vábí vás, provokuje a přináší spoustu impulsů.

Je to město, kde po tisíciletí žijí pospolu různé kultury, národy i náboženství, které jsou pestré jako směsi koření na istanbulských bazarech.

Pavla Apostolaki vás zavede na místa, která zůstávají běžným turistům skryta a představí vám autentický život v největším tureckém městě.

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY:

Istanbulites – nezaměnitelné postavy města

Bospor – tekoucí hranice mezi Evropou a Asií

Asijská strana Istanbulu – relaxace pro sultány

Tulipán – symbol Istanbulu

Hamam – koupel v osmanských časech

Turecká káva – na turka s Turkem

Diskuze

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY:

Istanbulites

Čističi bot u Yeni Camii, obchodníci na Velkém bazaru, rybáři na Galatském mostě, prodavači dondurmy – ti všichni tvoří specifické postavy, se kterými se jinde na světě nesetkáte. Pospolu představují nezaměnitelný kolorit, bez kterého by Istanbul nebyl Istanbulem.

Asijská strana

Pro turisty neznámá a neprávem opomíjená. Přitom tato část Istanbulu skrývá mnoho krásných, zajímavých míst. Od sultánských paláců, přes rybářské vesničky až po romantickou Kiz Kulesi (Dívčí věž), kde se natáčela bondovka s Piercem Brosnanem „Jeden svět nestačí“.

Bospor

Jako šrám protíná Bospor Istanbul a rozděluje jej na evropskou a asijskou část. Třicet jedna kilometrů dlouhý průliv mezi Černým a Marmarským mořem byl odjakživa strategickou námořní cestou. Patří však mezi nejnebezpečnějším na světě. A to nejen pro lodní, nýbrž i pro podvodní dopravu.

Tulipán – symbol sultánů

Začátkem jara rozkvete v Istanbulu „Festival tulipánů“. Přes dvacet milionů barevných květin zaplaví celé město. Tulipán totiž pochází ze střední Asie a po jeho příchodu do Turecka se stal oblíbenou květinou sultánů i symbolem Istanbulu.

Hamam – turecká lázeň

Pro Turky znamená hamam mnohem víc než očistu těla. Je spjat s jejich každodenním životem. Od jeho prvních týdnů až po poslední dny pozemské pouti. Hamam je místo, kde se setkávají  lidé různého postavení, mladí, staří, bohatí i chudí. Místo, kde se vítají na svět novorozenci, ženy loučí se svobodou a kde chlapci slaví svoji obřízku. Místo, kde se lázeň dotkne vaší duše.

Turecká káva

Turecká káva to je trochu jiná káva. Vaří se v ibriku, v kovové konvičce s dlouhou rukojetí přímo na ohni. Často se do ní přidává kardamom a velkou roli hraje i různé množství cukru. Od dob Osmanské říše až po současnost, káva hraje důležitou roli v turecké společnosti včetně věštění z kávové sedliny.

 

PROFIL LEKTORKY:

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka. Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise Lidé a Země, Xantypa, E15, Moje Zdraví, Fitness, Žena a život, Ski Magazín a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pro internetový deník Svobodné fórum pracuje jako zvláštní zpravodajka z Turecka. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase, spolupracuje s Českou televizí. Pracuje a žije střídavě v České republice a v Turecku.

 

 

 

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY:

2 hodiny (dobu trvání přednášky lze upravit dle domluvy)

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU:

Mikroport popř. mikrofon

PC, projekční plátno

 

 

OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Istanbul – město dvou kontinentů“, kontaktujte nás prosím na info@pavlaapostolaki.com