Vídeňský vztah se smrtí

 

 

Říká se, že zubatá musí být původem Vídeňanka.

Protože jak jinak lze vysvětlit zvláštní, leckdy až skoro vášnivý postoj ke smrti obyvatel rakouské metropole, kteří tvrdí

„Pozemský život je dočasný, zatímco ten posmrtný je věčný. Proto se na něj člověk musí vypravit se vší parádou“.

Pavla Apostolaki vás zavede na nejzajímavější vídeňské hřbitovy, představí vám nejslavnější pohřební průvody a seznámí vás se specifickými zvyky Vídeňanů.

A přestože téma vypadá pochmurně, nebojte se. Bude zábava!

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY:

Vídeňská pohřební kultura

Alarm do rakve a další vybavení na poslední cestu

Slavné pohřby – František Josef I., Falco, císařovna Zita

Když na klobásu, tak na Centrální hřbitov

Kdo ukradl zuby Johannu Straussovi

Hřbitov bezejmenných – poslední odpočinek pro utonulé, oběti trestných činů a sebevrahy

Diskuze

 

 

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY:

Vídeňská pohřební kultura

Honosný funus patří od druhé poloviny devatenáctého století mezi „dobré zvyky“ ve Vídni. Pro mnoho jejích obyvatel není nic příliš drahé pro věčnost. A tak přibližně polovina pozůstalých volí nákladný prvotřídní pohřeb, který považují za završení životní pouti zesnulého.

 

Alarm do rakve a další prvotřídní vybavení na poslední cestu

Pozůstalí si mohou ve Vídni vybrat kolem čtyři sta čtyřiceti typů rakví, včetně skleněné či sedací. Ovšem ani urny nezůstávají zkrátka. Mohou být ozdobeny dvaceti čtyř karátovým zlatem nebo jsou v moderním designu – třeba ve tvaru černobílého fotbalového míče.

 

Slavné vídeňské pohřby – císař František Josef I., zpěvák Falco a císařovna Zita

Rakouská metropole zažila i tři slavné pohřby. V tyto dny kavárny praskaly ve švech, okna byla na ulicích přeplněna zvědavci a lidé si neváhali vzít den dovolené, aby zažili velkolepou podívanou.

 

Když na párek, tak na Centrální hřbitov

Centrální hřbitov ve Vídni je druhým největším pohřebištěm v  Evropě se třemi miliony pohřbených osob. Je však také častým cílem rodinných výletů Vídeňanů, kteří si zde pochutnávají na voňavých klobáskách a užívají si klidných vycházek.

 

Kdo ukradl zuby Johannu Straussovi

Vykradači hrobů nevynechávají ani Centrální hřbitov ve Vídni. Často se soustředí jen některé části těl slavných osobností. Třeba jako na zuby skladatele slavných valčíků.

 

Hřbitov bezejmenných

Specifická dynamika proudu Dunaje způsobila, že na jednom místě Vídně docházelo odjakživa k vyplavování utonulých. Tělesné pozůstatky většinou neidentifikovaných obětí zde byly ukládány do hrobů a posléze se k ni přidali i oběti násilných trestných činů, nehod a těla sebevrahů. Vzniklo tak další světově unikátní pohřebiště.

 

 

PROFIL LEKTORKY:

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka. Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise Lidé a Země, Xantypa, E15, Moje Zdraví, Žena a život, Premium Ski a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase a spolupracuje s Českou televizí. Poslední tři roky pracovně strávila mnoho času v Rakousku, kde poznala zvláštní tradice a zvyky místních obyvatel.

 

 

 

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1,5 hodiny (dobu přednášky lze upravit dle domluvy)

 

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport popř. mikrofon

PC, projekční plátno

 

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Vídeňský vztah se smrtí“, kontaktujte nás prosím na info@pavlaapostolaki.com