Východní Anatólie – divoká a krásná dcera Turecka

 

Tři měsíce Pavla Apostolaki putovala po východní Anatólií. Strávila čas s horskými vůdci na Araratu, žila v kurdských vesnicích a poznala tvrdý život na východoanatolském venkově.

Pavla Apostolaki vás zavede na místa, která zůstávají běžným turistům skryta a představí vám autentický život v drsné a krásné východní Anatólii.

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY:

Jezero Van – koupel s pracím práškem

Akdamar – křesťanský ostrov v muslimské zemi

Vanské snídaně – gastronomické orgie

Vanské kočky – aristokraté s oháňkou

Ararat – biblická hora s Noemovou archou

Doğubayazıt – město testosteronu

Palác Ishak Paša – návrat do pohádky Tisíc a jedna noc

Diskuze

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY:

Jezero Van

je největší jezero v Turecku. Jeho voda má silně slané, alkalické složení bohaté na uhličitan sodný i další soli, které po odpaření vody slouží jako skvělé prášky na praní. Ovšem i koupel ve slizké vodě v samotném jezeře patří k nezapomenutelným zážitkům.

Akdamar

je druhý největší ze čtyř ostrovů na jezeře Van ve východní Anatólii. Na jeho západním konci stojí kostel Svatého kříže,  bývalé sídlo Arménské apoštolské církve. Pozoruhodná památka byla v dubnu 2015 zapsána na seznam UNESCO.

Vanské snídaně

Van je proslulý svými snídaněmi, které jsou vyhlášené v celém Turecku.   Gastronomické orgie probíhají v bezpočtu „kahvaltı salonları“ a je běžné, že se v ranních hodinách nad talíři delikates sejde spolu až tři sta padesát spoluhodujících.

Vanské kočky

jsou unikátním plemenem, které se vyskytuje jen na jediném místě na světě – ve Vanu.  Sněhobílí krasavci, jež mají jedno oko tyrkysové a druhé jantarové, plavou, milují společnost, žerou vodní melouny, zmrzlinu a poslouchají relaxační hudbu.

Ararat

Nejvyšší hora Turecka je spojena s biblickým příběhem o přistání Noemovy Archy. Magická pěti tisícovka, kterou tvoří ohromný vulkán se dvěma vrcholy, přitahuje horolezce z celého světa. Život na svazích hory se sněhovou čepicí je však mnohem pestřejší, protože začátkem léta se mnoho kurských rodin přestěhuje z vesnic na Ararat, kde žijí jako nomádi.

Doğubayazıt 

Město testosteronu vzdálené pouhých třicet kilometrů od íránských hranic, patří vojákům, obchodníkům a horolezcům. A tak není divu, že se tu moc žen nevyskytuje. Navíc zde panuje i konzervativní etiketa. Na veřejnosti se zde muž se ženou nelíbá, nedrží za ruku, neobjímá, i když jsou partneři či manželé.

Palác Ishak Paša

Pobyt ve velkolepé stavbě na vrcholu hory Karaburn připomíná pohádku „Tisíc a jedna noc“. Fascinující komplex ze 17. století byl strategickým místem chránícím kupeckou stezku vedoucí mezi Osmanskou a Perskou říší.

 

 

PROFIL LEKTORKY:

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka.Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise Lidé a Země, Xantypa, E15, Moje Zdraví, Fitness, Žena a život, Ski Magazín a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pro internetový deník Svobodné fórum pracuje jako zvláštní zpravodajka z Turecka. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase, spolupracuje s Českou televizí. Pracuje a žije střídavě v České republice a v Turecku.

 

 

 

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY:

2 hodiny (délku trvání přednášky lze upravit dle dohody)

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU:

Mikroport popř. mikrofon

PC, projekční plátno

 

OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Východní Anatólie – divoká a krásná dcera Turecka“, kontaktujte nás prosím na info@savourturkey.com