EXKURZE VÍDEŇ – VÍDEŇSKÝ VZTAH SE SMRTÍ

© Pavla Apostolaki – Centrální hřbitov ve Vídni

 

Vážení a milí,

 

Vídeň většinou znáte z turistických průvodců jako „císařskou, straussovskou nebo kavárenskou“.

Hlavní město Rakouska má však mnohem více podob, které turistům nejsou známy.

Proto jsme pro vás připravili unikátní, atraktivní exkurzi „Vídeňský vztah se smrtí“.

Obyvatelé Vídně totiž mají zvláštní, leckdy až skoro vášnivý postoj ke smrti, přičemž tvrdí

„Pozemský život je dočasný, zatímco ten posmrtný je věčný. Proto se na něj člověk musí vypravit se vší parádou“.

S Pavlou Apostolaki zavítáte na Centrální hřbitov, do muzea pohřebnictví, do Kapucínské hrobky. Představí vám také nejslavnější pohřební průvody a seznámí vás se specifickými pohřebními zvyky Vídeňanů. Na konci exkurze vás čeká sladká tečka – Imperial Torte s vídeňskou kávou ve slavném Hotelu Imperial.

A přestože téma vypadá pochmurně, nebojte se. Bude zábava!

 

 

© Pavla Apostolaki – hrob zpěváka Falca

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU EXKURZE

Vídeňská pohřební kultura

Honosný funus patří od druhé poloviny devatenáctého století mezi „dobré zvyky“ ve Vídni. Pro mnoho jejích obyvatel není nic příliš drahé pro věčnost. A tak přibližně polovina pozůstalých volí nákladný prvotřídní pohřeb, který považují za završení životní pouti zesnulého

 

Alarm do rakve a další prvotřídní vybavení na poslední cestu

Pozůstalí si mohou ve Vídni vybrat kolem čtyři sta čtyřiceti typů rakví, včetně skleněné či sedací. Ovšem ani urny nezůstávají zkrátka. Mohou být ozdobeny dvaceti čtyř karátovým zlatem nebo jsou v moderním designu – třeba ve tvaru černobílého fotbalového míče.

 

Slavné vídeňské pohřby – císař František Josef I., zpěvák Falco a císařovna Zita

Rakouská metropole zažila i tři slavné pohřby. V tyto dny kavárny praskaly ve švech, okna byla na ulicích přeplněna zvědavci a lidé si neváhali vzít den dovolené, aby zažili velkolepou podívanou.

 

Když na párek, tak na Centrální hřbitov

Centrální hřbitov ve Vídni je druhým největším pohřebištěm v  Evropě se třemi miliony pohřbených osob. Je však také častým cílem rodinných výletů Vídeňanů, kteří si zde pochutnávají na voňavých klobáskách a užívají si klidných vycházek.

 

Kdo ukradl zuby Johannu Straussovi

Vykradači hrobů nevynechávají ani Centrální hřbitov ve Vídni. Často se soustředí jen některé části těl slavných osobností. Třeba jako na zuby skladatele slavných valčíků.

 

Kapucínská (císařská) hrobka

Místo svého posledního odpočinku zde nalezlo sto čtyřicet šest příslušníků habsburské a habsbursko-lotrinské dynastie, z toho dvanáct císařů a devatenáct císařoven včetně Marie Terezie, Františka Josefa I. a Alžběty Bavorské (Sissi). Hrobka je spojena se zvláštním pohřebním ceremoniálem a pohřebními zvyky. Pohřby se zde konají dodnes. Naposledy zde v roce 2011 spočinul bývalý korunný princ a evropský politik Otto Habsburský.

 

Hotel Imperial

V jednom z nejlepších vídeňských hotelů se od počátku jeho vzniku ubytovávali císaři, králové, šáhové, bohatá aristokracie i slavné osobnosti, což ostatně platí dodnes. Zároveň také v hotelu vznikl proslulý dort Imperial Torte, který cukráři vyrábí ve třech variantách. Vynikající dezert například ochutnal Charlie Chaplin, Alžběta II., Bill Clinton, Michail, Juraj Gagarin, Sophia Loren, Michael Jackson či Mick Jagger. Stejnou příležitost budete mít i vy, kdy v kavárně hotelu Imperial usedneme k voňavé vídeňské kávě a ochutnáme dort s „aristokratickým rodokmenem“. Zároveň nahlédnete pod roušku jeho přípravy.

 

 

© Pavla Apostolaki

 

 

PROGRAM

Odjezd vlakem Regiojet (nástupní stanice Praha 5.20 hod, Pardubice 6.15 hod, Brno 7.48 hod, Břeclav 8.20 hod) do Vídně – Simmering (příjezd v 9.15 hod) nebo po vlastní ose.

Sraz všech účastníků na nádraží Vídeň – Simmering.

Přesun na Centrální hřbitov, návštěva muzea pohřebnictví, prohlídka areálu Centrálního hřbitova (včetně hrobu Beethovena, Strausse, Brahmse, zpěváka Falca, hrobky rakouských prezidentů a kostela sv. Karla Boromejského).

Krátký přesun MHD do centra Vídně.

Pauza na občerstvení. Pro zájemce káva a ochutnávka Imperial Torte v Hotelu Imperial.

Návštěva Kapucínské hrobky.

Odjezd vlakem Regiojet z Vídně (Hauptbanhof – hl. nádraží) zpět do České republiky v 18.39 hod nebo po vlastní ose.

 

 

 LEKTORKA

       Mgr. Pavla Apostolaki

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka a průvodkyně. Svoje pracovní aktivity spojuje s Vídní  přes dvacet let. Pravidelně o rakouské metropoli píše články do prestižních časopisů, na internetové portály a hovoří o ní v Českém rozhlase. Zároveň jako promovaná historička, geografka a certifikovaná průvodkyně ukazuje Vídeň turistům velmi atraktivním způsobem. Navštěvuje s nimi specifická místa a poskytuje informace, které nejsou v turistických průvodcích. S Pavlou Apostolaki máte jedinečnou příležitost poznat Vídeň ze zcela jiné stránky a navštívit slavný Hotel Imperial.

www.pavlaapostolaki.com

 

© Pavla Apostolaki – Hotel Imperial Vienna

 

 

TERMÍN

sobota 25. dubna 2020

 

CENA

399,- Kč nebo 20,- euro (cenu exkurze lze uhradit v obou měnách) při platbě do 29. února 2020

499,- Kč nebo 25,- euro při platbě do 31. března 2020

 

 

CENA OBSAHUJE

lektorné, průvodcovské služby

 

 

CENA NEOBSAHUJE

jízdenky na vlak, na MHD ve Vídni, vstupné do muzea pohřebnictví (6 euro, snížené vstupné pro důchodce na 60 let a studenty do 27 let 5 euro), do Kapucinské hrobky (7,50 euro, snížené vstupné 6,50 euro pro důchodce nad 60 let, studenty do 27 let)

Exkurze se koná při minimálním počtu 10 účastníků. Maximální počet účastníků je 15 osob.

 

POČET VOLNÝCH MÍST: 6

 

PRO INFORMACE A PŘIHLÁŠKY PIŠTE NA MAIL

info@pavlaapostolaki.com

 

PŘIHLÁŠKY ZASÍLEJTE DO (KONEČNÝ TERMÍN PŘIHLÁŠEK)

31. března 2020