Braniborsko plné překvapení

 

Oblast ležící kolem Berlína byla součástí Zemí Koruny české, Pruska, Sovětské okupační zóny i Německé demokratické republiky.

I přes blízkou polohu a společné dějiny je Braniborsko pro Čechy lokalitou v mnohém neprobádanou.

Přitom tento region krášlí historické památky, unikátní architektura, průzračná jezera a borové lesy.

Pavla Apostolaki vám tuto spolkovou zemi Německa představí atraktivním způsobem.

Zavede vás do neobvyklého pivovaru, na retro výlet do NDR, do lázní bohémů a ukáže vám, že braniborská kuchyně není jen eintopf.

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY

Kloster – Bräu Neuzelle – pivovar, kde vaří volební pivo

Eisenhüttenstadt – retro výlet do NDR

Dokumentační centrum v Eisenhüttenstadtu – „Trabi ist nich kaputt“

Bad Saarow – lázně s českou svatbou

Garzau – pyramida bez mumií

Baruth – vesnice plná skla

Braniborská kuchyně

Diskuze

 

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY

 

Kloster – Bräu Neuzelle – pivovar s volebním pivem

Jeden z nejstarších a největších rodinných pivovarů ve východním Německu vaří pivo více než čtyři sta let.  Nejprve připravoval hořký mok pro řeholníky, poté pro okolní vesnice, až nakonec začal exportovat do celého světa. Dnes má na svém kontě přes čtyřicet druhů piv. Kromě klasických své zákazníky zásobuje specialitami, mezi něž patří bramborové, chřestové a volební pivo.

 

 

 

Eisenhüttenstadt – retro výlet do NDR

V Eisenhüttenstadtu budete mít pocit, že jste se ocitli v jiné éře. V roce 1950 zde totiž bylo vybudováno první socialistické město Německé demokratické republiky. Ve stylu socialistického realismu vznikly komfortní domy s moderní občanskou vybaveností, aby poskytly bydlení pro zaměstnance železných hutí. Vznikla tak živá ukázka architektury. Dokonce tak slavná, že ji navštívil Tom Hanks.

 

 

 

 

Dokumentační centrum v Eisenhüttenstadtu – „Trabi ist nicht kaputt“

V Dokumentačním centru v Eisenhüttenstadtu, si můžete položit stejnou otázku jako Jiří Kodet ve filmu Pelíšky „Kde udělali soudruzi z NDR chybu?“ Stálá expozice se sto padesáti tisíci předměty totiž ukazuje, jak probíhal každodenní život v NDR. Nechybí v ní ani proslulé plastové lžičky, skútr Schwalbe a kempingová křesílka, která jsou populární dodnes.

 

 

 

 

Bad Saarow – lázně s českou svatbou

Málokteré lázně měly tak zajímavý osud jako Bad Saarow. Jezdila sem berlínská smetánka včetně Maxe Schmelinga. Legendární boxer si Bad Saarow oblíbil natolik, že zde osm let bydlel a v místním kostele pojal v roce 1933 za manželku českou herečku Annu Ondrákovou. Pak se lázněmi prohnala Luftwaffe, Rudá armáda i vojáci Německé demokratické republiky. Dnes jsou opět poklidným místem, které díky okouzlující architektuře, přírodě, rašelině a termálním pramenům přitahuje turisty.

 

 

 

Baruth – vesnice plná skla

Sklárny z 18. století vyráběly skleněné komíny pro petrolejové lampy, lahve, zavařovací sklenice, skleněné termosky a rentgenové trubice. V roce 1980 byl její provoz ukončen a vzniklo zde Museumsdorf Baruther Glashütte. Součástí areálu jsou i bývalé domky sklářských rodin, kde bydlí řemeslníci (skláři, kováři, hrnčíři, výtvarníci, stylistky, tkadleny, mydláři, zahradnice). V Baruthu provozují svoje řemeslo a návštěvníkům předvádějí svůj kumšt.

 

 

 

Garzau – pyramida bez mumií

Nejen v Egyptě najdeme pyramidy. Jedna byla vystavena v Garzau a původně měla sloužit jako mauzoleum s podzemní pokladnicí. Nakonec se stala budovou pro kartografická pozorování a kulturním centrem.

 

 

 

Eintopf stokrát jinak

Braniborská kuchyně je prostá, to však neznamená, že není chutná. Pošmákne si na ni každý gurmán. Skládá se hlavně z bramborových pokrmů, chřestu, hub a zelí. Značné množství jezer dodává také na jídelní lístky čerstvé ryby a rybí polévky jsou tak husté, že v nich doslova stojí lžíce.

 

 

 

 

LEKTORKA: Mgr. Pavla Apostolaki

 

 

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka.

Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat na webu iDNES, v časopise Prima Zoom, Lidé a Země, Xantypa, Top Hotelierstvo, v magazínu Mladé Fronty Dnes Ona Dnes, Žena a život,  a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a spolupracuje s Českou televizí. Pavla Apostolaki v Německu nějaký čas žila a ve spolupráci s univerzitou v Osnabrücku zde absolvovala odbornou geografickou exkurzi. Poslední roky v Německu zpracovává novinářská témata týkající se kultury, cestování, lázeňství, gastronomie a zvyků místních obyvatel.

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1 – 2 hodiny (dle požadavků organizátora)

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů

PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií

 

ONLINE PŘEDNÁŠKA

Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype, Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Braniborsko plné překvapení“, kontaktujte nás prosím na

info@pavlaapostolaki.com