© Pavla Apostolaki – Ptuj
Většina Čechů využívá Slovinsko jen jako tranzitní zemi na cestě k moři do Chorvatska.Přitom tento malý stát v sobě ukrývá řadu krásných míst, která stojí za poznání včetně příjemných setkání s místními obyvateli.
Slovinci jsou totiž velmi milí, pozitivní lidé, kteří nikam nespěchají a vychutnávají si malé radosti života.
S Pavlou Apostolaki se v jedné z nejmenších zemí Evropy vypravíte za skrytými poklady, nahlédnete pod pokličku místní gastronomie a poznáte, že slovanská vzájemnost je ve Slovinsku cítit na každém kroku.
PROGRAM PŘEDNÁŠKY
Ptuj – relaxace ve stylu římských císařů
Ptuj – Kurentovanje – řádění slovanských bohů
Jeskyně Postojna – podzemní svět s poštou a železnicí
Lipicáni – slovinský národní poklad
Maribor – nejstarší vinná réva na světě
Plečnikova Lublaň
Slovinská Istrie (Izola, Koper, Piran, Sečovlje)
Diskuze
CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY
Ptuj – relaxace ve stylu římských císařů
Účinky pramenů v nejstarším slovinském městě poznal na vlastním těle již Marcus Antonius Primus. Generál římské legie si všimnul léčivých vlastností místní vody a zavedl lázeňskou kulturu. Termální prameny, které doporučují přední slovinští ortopedové, zlepšují činnost pohybového systému a jsou využívány pro sportovní medicínu. Město na řece Drávě ale také patří mezi významná gastronomická centra. Naleznete zde vyhlášené vinné sklepy a spoustu kaváren, kde se podává místní specialita – moučník gibanica.
© Pavla Apostolaki – gibanica
Jeskyně Postojna – podzemní svět s poštou a železnicí
Obrovský, dvaceti čtyř kilometrový jeskynní komplex patří mezi nejkrásnější díla přírody. Mezi krasovými útvary projedeme jeskynní železnicí, navštívíme první jeskynní poštu na světě a uvidíme vzácného živočicha z pravěku. Proteus (macarát jeskynní) vypadá jako malý dráček a vydrží bez jídla deset let. Podíváme se také do největšího jeskynního hradu na světě do Predjamského hradu.
© Pavla Apostolaki – Predjamský hrad
Maribor – nejstarší vinná réva na světě
„Stara trta“ přežila obléhání Turků, nákazu bakterií i komunismus. Čtyři sta let starý keř stále rodí a každý rok dává přibližně padesát kilo hroznů. Z nich potom vinaři vyrobí pětadvacet litrů vzácného moku, který stáčí do designovaných lahviček. Unikátní dárek obdrží jen významné návštěvy a v Mariboru se této cti dostalo například bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi, Dalajlámovi, herci Bradu Pittovi a fotbalistovi Michelu Platinimu.
© Pavla Apostolaki – Maribor Stará trta
Lipicáni – slovinský národní poklad
Jeden z nejstarších hřebčínů v Evropě založil v roce 1580 arcivévoda Karel Štýrský pro potřebu svého dvora ve Štýrském Hradci a ve Vídni. Do Lipice umístil zakoupené španělské plnokrevníky. Zkřížil je s italskými, arabskými hřebci a vyšlechtil tak nové plemeno – lipicány. Koně byli v Lipici chováni pro Španělskou jezdeckou školu ve Vídni a jako kočároví koně pro habsburský dvůr až do roku 1918. Po rozpadu Rakousko – uherské monarchie si hřebčín prošel řadou obtíží. Plemenné stádo se naštěstí podařilo zachránit a dnes tvoří slovinský národní poklad.
© Pavla Apostolaki – hřebčín v Lipici
Plečnikova Lublaň
Snad žádný rodák se neodvděčil svému městu tolik jako Jože Plečnik Lublani. Z provinčního města vybudoval krásnou metropoli Slovinska a promítl do ní vizi antických Athén. Projdeme se po stopách slavného architekta historickou Lublaní a seznámíme se i se současným životem města na řece Lublaňce.
© Pavla Apostolaki – Lublaň
Slovinská Istrie
Slovinsko má sice jen čtyřicet šest kilometrů mořského pobřeží, avšak toto území je doslova poseté historickými památkami, unikátními solinami a gastronomickými lokalitami. Zavítáme do Koperu, Izoly a Piranu a do solných pánví, kde vzniká vynikající sůl.
© Pavla Apostolaki – Piran
LEKTORKA: Mgr. Pavla Apostolaki
©Pavla Apostolaki
Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka.
Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat na webu iDNES, v časopise National Geographic, Lidé a Země, Prima Zoom, Xantypa, Top Hotelierstvo, v magazínech Mladé Fronty Dnes a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a spolupracuje s Českou televizí.
Poslední roky ve Slovinsku zpracovává novinářská témata týkající se kultury, ekologie, lázeňství, sportu, gastronomie a zvyků místních obyvatel.
DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY
1 – 2 hodiny (dle domluvy a požadavků organizátora)
TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU
Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů
PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií
ONLINE PŘEDNÁŠKA
Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype, Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.
KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:
Máte-li zájem o přednášku „Přívětivé Slovinsko“, kontaktujte nás prosím na
officepavli@gmail.com