©Museo de Los Caballos del Vino Caravaca de la Cruz – Slavnosti koní a vína
Barevný, voňavý, chutný, rozmanitý – to je region Murcia v jihovýchodním Španělsku.
S novinářkou Pavlou Apostolaki se vypravíte do pohoří Sierra Espuña, kde poznáte apoštola stromů, sněžné studně i Letadlový dům.
V Pliegu se na chvíli stanete pastýřem ovčích a kozích stád a v Caravace de la Cruz zažijete zázraky.
V Cartageně se vydáte za španělským námořnictvem, v La Manze za bahenními zábaly a v údolí Ricote poznáte maurskou kulturu.
V lázních Archena se ponoříte do termálních pramenů mezi citroníky a v Murcii ochutnáte vynikající španělskou gastronomii.
Nakonec oslavíte ve Španělsku Velikonoce a zúčastníte se tajemného procesí.
PROGRAM PŘEDNÁŠKY
Sierra Espuña – cesta za apoštolem stromů
Pliego – odpočinek uprostřed ovčích a kozích stád
Caravaca de la Cruz – místo zázraků
Cartagena – přístav mnoha kultur
La Manga – země dvou moří
Ricote – maurské údolí
Archena – lázně mezi citroníky a pomerančovníky
Murcia – gurmánský ráj
Velikonoce ve Španělsku
Diskuze
CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY
Sierra Espuña – cesta za apoštolem stromů
Pohoří Sierra Espuña dnes tvoří „zelené plíce“ regionu Murcia, ale ještě před sto třiceti třemi lety hrozila této oblasti ekologická katastrofa. Sierru Espuñu zachránil první španělský ekolog Ricardo Codorníu, kdy svým nadšením strhnul ostatní a během dvanácti let osázel stromy pět tisíc hektarů. Lesní inženýr si za svoje úsilí vysloužil vyznamenání, poděkování krále a přezdívku apoštol stromů. Sierra Espuña se pak proměnila v národní park s Letadlovým domem, sněžnými studnami a s horskými vesničkami. Na ochranu přírody se tu klade velký důraz a veškeré aktivity probíhají v rámci ekoturismu.
©Pavla Apostolaki – Sierra Espuña
Pliego – odpočinek uprostřed ovčích a kozích stád
Nedaleko Sierra Espuña se nachází Pliego, kde lze uprostřed přírody potkat pastýře s ovcemi, kozami a ovčáckými psy. Pastevectví má ve Španělskou dlouhou tradici a udržuje krajinu v dobrém stavu. S pastevci mohou také turisté strávit celý den. Poznají jejich práci, zdejší přírodu a zároveň zažijí božský klid jen za zvuku zvonců houpajících se na krku ovcí a koz.
©Pavla Apostolaki – pastevectví v regionu Murcia
Caravaca de la Cruz – svaté místo
Páté svaté město římskokatolického náboženství je plné mýtů, legend a vyzařuje zvláštní genius loci. Zároveň je jedním ze tří nejvýznamnějších poutních míst ve Španělsku. Každoročně sem proudí tisíce poutníků, kteří chtějí uctít Vera Cruz, takzvaný pravý kříž se zázračnými účinky. V květnu se tu pak konají Slavnosti koní a vína, kdy ulice zaplní nádherně osedlaní koně s čabrakami z hedvábí vyšívanými zlatem. Ti se společně se čtyřmi běžci, kteří je drží za uzdu a postroj, účastní vzrušujícího závodu. Mají co nejrychleji dopravit k bazilice Vera Cruz měchy s vínem.
©Pavla Apostolaki – Caravaca de la Cruz
Cartagena
„Přístav kultur“, tak se přezdívá Cartageně, jejíž historii formovali Kartaginci, Římané, Arabové a Španělé. Město s přístavem bylo v popředí jejich zájmu díky strategické poloze v západním Středomoří. Moře je zde dodnes symbolem civilizací, tradic a španělského námořnictva. Ostatně jeho oblastní velitelství sídlí právě v Cartageně.
©Pavla Apostolaki – Cartagena
La Manga – země dvou moří
La Manga jednadvacet kilometrů dlouhý a sto až tisíc dvě stě metrů široký pás pevniny, který odděluje Středozemní moře od laguny Mar Menor. Tvoří ji i mys Palos s majákem z 19. století a zbytky vraků na mořském dně. To se pro svou výjimečnou krásu stalo integrální mořskou rezervací s nejlepším potápěním ve Španělsku. V Mar Menor se ukládají bahenní sedimenty, které slouží pro terapeutické účely. Bahenní zábaly léčí potíže pohybového aparátu, kožní onemocnění a detoxikují organismus.
©Pavla Apostolaki – Mar Menor
Ricote – maurské údolí
Pokud existuje v regionu Murcia místo, kde lze ještě nalézt maurskou kulturu, je to rozhodně údolí Ricote. Maurové tu žili až do 17. století a v krajině plné vodních kol, rezavých skal, chocholatých palem a růžově kvetoucích mandloní zanechali nesmazatelné stopy. K arabskému dědictví patří i zavlažovací systémy a tráva esparto, ze které se vyrábí košíky a espadrilky.
©Pavla Apostolaki – údolí Ricote
Archena – lázně mezi citroníky
I ve Španělsku existují lázně s termálními prameny a k jedněm z nich patří Archena. Hostům zde dělají společnost rozkvetlé pomerančovníky, citroníky, vysoké palmy a okouzlující neonasridská architektura. Nádherné kouzlo má termální galerie hotelu Termas, kde se v páře vynořuje fontána, jež je replikou Patio de los Leones v paláci Alhambra v Granadě. Kašna je pomyslnou křižovatkou, ze které se rozbíhají kachlíkové chodby ukrývající místnosti pro balneologické procedury.
©Pavla Apostolaki – lázně Archena
Murcia – gurmánský ráj
Návštěva hlavního města regionu je působivou lekcí architektury a historie. Mnoho velkolepých staveb zde vzniklo ve stylu španělského baroka či v eklektickém stylu, které kontrastují s moderními, neotřelými budovami. V Murcii a v jejím okolí pracují také šikovní řemeslníci, umělci a výtvarníci. Ti svoje výrobky prodávají v Centro de Artesanía, kde lze poznat typická domácí řemesla. Murcia byla také v roce 2020 vyhlášena hlavním městem španělské gastronomie, a to zcela právem. Její znamenitá kuchyně je vyhlášená široko daleko.
©Pavla Apostolaki – Murcia
Velikonoce ve Španělsku
Velikonoce patří ve Španělsku k největším svátkům. Jejich oslava trvá po celý svatý týden zvaný Semana Santa. Farní bratrstva pořádají velkolepá procesí, v nichž kráčí nazarenos, kajícníci se špičatými kápěmi. V procesí se objevuje i paso, biblický výjev, který na ramenou nesou costaleros. Velikonoce jsou také vítáním jara a oslavou konce zimy, proto Španělé symbolicky pohřbívají sardinku, atrapu ryby v její nadživotní velikosti.
©Pavla Apostolaki – velikonoční procesí ve Španělsku
LEKTORKA: Mgr. Pavla Apostolaki
Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka. Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise National Geographic, Prima Zoom, Lidé a Země, Xantypa, v magazínech Mladé Fronty Dnes, na webu iDNES, a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a spolupracuje s Českou televizí.
DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY
1 – 2 hodiny (nebo dle požadavků organizátora)
TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU
Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů
PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií
ONLINE PŘEDNÁŠKA
Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype, Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.
KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY
Máte-li zájem o přednášku Region Murcia – Španělsko , kontaktujte nás prosím na
officepavli@gmail.com