Skryté poklady Rakouska

© Pavla Apostolaki – Grossglocknerská vysokohorská silnice

 

 

Rakousko je nádherná země plná přírodních, historických a gastronomických pozoruhodností.

Někdy jsou však skryté oku návštěvníka.

S Pavlou Apostolaki poznáte utajené skvosty Rakouska.

Vypravíte se do zlatého Innsbrucku i hudebního Eisenstadtu.

Oslní vás lesk křišťálů ve Wattens, úchvatný zámek Ambras a magické termální lázně Rogner Bad Blumau.

Zažijete vodní hrátky s arcibiskupem, korutanskou cestu do nebes a nakonec ochutnáte soví víno v Burgenlandu.

 

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY

Innsbruck – město zlata

Wattens v lesku křišťálů

Ambras –  zářící skvost pod Alpami

Hellbrunn – vodní hrátky s arcibiskupem

Grossglocknerská vysokohorská silnice – rakouská cesta do nebes

Rogner Bad Blumau – Hundertwasserovy lázně

Hudební turistika v Eisenstadtu

Soví víno v Burgenlandu

Diskuze

 

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY

 

Innsbruck – město zlata

Innsbruck je město, které plní zlaté sny. Nejenom slavným císařům a olympijským vítězům, ale i jeho hostům. Je nabité tolika poklady, že stačí jen procházet jeho ulicemi a postupně poznávat jeden skvost za druhým. Vypravíme se spolu do horské scenérie do Seegrube, na slavný skokanský můstek Bergisel a do Hofkirche za kenotafem císaře Maxmiliána I. Projdeme si také kulinářskou uličku Hofgasse, kde se seznámíme s dvaceti druhy šnapsu, devatenácti druhy štrúdlu a s koulemi Andrease Hofera.

 

 

 

Wattens v lesku křišťálů

Zakladatel firmy Swarovski, Daniel se narodil v Čechách. Na zkušenou pak odešel do Vídně a nakonec koupil továrnu ve Wattens, kde začal vyrábět šperky a bižutérii. Dnes zde kromě výrobního podniku sídlí i Swarovskiho Křišťálový svět, místo dokonalé imaginace. V podzemní části je umístěn  Kabinet divů a kuriozit, venkovní areál pak tvoří zahrada s „křišťálové stromy“ a hlava titána, z jehož úst teče vodopád.

 

© Pavla Apostolaki – Swarovski Křišťálový svět Wattens

 

 

Ambras –  zářící skvost pod Alpami

Architektonická perla nedaleko Innsbrucku ukrývala poklady, tajnou lásku i obyčejné lidské štěstí. V sídle arciknížete Ferdinanda Tyrolského se tvořily evropské dějiny, konaly šlechtické pijácké zábavy a vzniklo zde první muzeum na světě s hodně netradičními exponáty.

 

 

 

Hellbrunn – vodní hrátky s arcibiskupem

„Život má být jedna velká oslava“ prohlásil salcburský arcibiskup Markus Sittikus von Hohenems a v duchu své filozofie nechal vybudovat městskou vilu s vodní zábavou. V honosné rezidenci poblíž Salcburku tak čirá tekutina napájí nejenom kašny, nýbrž uvádí v pohyb i vodní automaty, fontány, figurky a kamenná zvířata. Zábavné hrátky jsou ovšem velmi záludné. Ukrývají vodní trysky, které v neočekávanou chvíli zasáhnou hosty lehkou sprškou.

 

 

Grossglocknerská vysokohorská silnice – rakouská cesta do nebes

Na rozhraní Salcburska a Korutan vznikla v roce 1930 stavba století – Grossglocknerská vysokohorská silnice, která vede až do výšky 2.571 metrů. Komunikace, která svým profilem připomíná jízdu na horské dráze, vede až k výšině císaře Františka Josefa I. Odtud pak startují túry na nejvyšší rakouskou horu Grossglockner, na ledovec Pasterze a na poznávací výpravy za kozorožci a svišti.

 

 

© Pavla Apostolaki – výšina Františka Josefa I.

 

 

Rogner Bad Blumau – Hundertwasserovy lázně

Tancující okna, střechami prorůstající stromoví, fasády z pestrobarevných kachlí  a zlatá báň vystřihnutá jak z ruského chrámu. To je zcela ojedinělý lázeňský komplex v Bad Blumau, kde geniální architekt Friedensreich Hundertwasser vytvořil svoje největší obyvatelné umělecké dílo. Lázně vypadají jako malé městečko a jednotlivé stavby jsou ve štýrské krajině rozsety jak hobití kulisy. Rozlehlý areál vzdálený necelých šedesát kilometrů od Grazu je tak magickým prostorem, kde harmonie čtyř základních složek světa (voda, země, oheň, vzduch) vytváří dokonalé léčebné prostředí.

 

 

 

Hudební turistika v Eisenstadtu

„V Salcburku mají Mozarta, my jsme však hrdí na svého Haydna“, pyšně říkají obyvatelé Eisenstadtu. „Otec symfonie“ zanechal v hlavním městě Burgenlandu nesmazatelné stopy, po kterých vede speciální Haydnova cesta. Vypravíme se za slavným skladatelem a navštívíme jeho dům, bylinkovou zahrádku i místo jeho posledního odpočinku. Zároveň ochutnáme Haydnovu kávu a Haydnovy rolky.

 

 

© Pavla Apostolaki – Haydnova káva

 

 

Soví víno v Burgenlandu

Jen na jediném místě na světě, v jižním Burgenlandu, pěstují vinaři zvláštní víno Uhudler. Chutná po jahodách, černém rybízu a po prvním doušku si ho buď okamžitě zamilujete, nebo ho zavrhnete. Uhudler  používají kuchaři také v gastronomii, přidávají jej k masu, do polévek i na sladké dezerty.

 

 

 

 

LEKTORKA: Mgr. Pavla Apostolaki

 

©Pavla Apostolaki

 

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka.

Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise Prima Zoom, Koktejl, Lidé a Země, Xantypa, Top Hotelierstvo, Žena a život, v magazínu Mladé Fronty Dnes Ona Dnes, na webu iDNES a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a spolupracuje s Českou televizí. Poslední čtyři roky pracovně tráví mnoho času v Rakousku, kde zpracovává novinářská témata týkající se přírody, kultury, lázeňství, sportu, gastronomie a zvyků místních obyvatel.

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1 – 2 hodiny (dle požadavků organizátora)

 

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport popř. mikrofon, PC, projekční plátno

 

ONLINE PŘEDNÁŠKA

Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype, Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Skryté poklady Rakouska“, kontaktujte nás prosím na

officepavli@gmail.com