Polsko – severní soused, který nás baví

©Pavla Apostolaki – Poznaň

 

 

Polsko patří v posledních letech k nejrychleji rozvíjejícím se státům Evropy.

Jeho expanze se projevuje i v cestovním ruchu, kde se turistům otevírají nové lokality s perfektně

zajištěným servisem.

Novinářka Pavla Apostolaki vás provede atraktivními místy Polska.

Navštívíte klenot severu Gdaňsk i s jeho jantarovou historií.

V lázeňských Sopotech poznáte zdejší léčivé zdroje a v Gdyni se vydáte za odvážnými

námořníky.

Vypravíte se na polskou Saharu, na pohyblivé duny a proplujete vodním kanálem do Viselského

zálivu.

V Lublinu půjdete po stopách polských Židů a ochutnáte jejich kuchyni.

V Poznani proniknete do tajemství špionáže, odhalíte chuť výtečných svatomartinských rohlíčků

a bramborové muzeum ve sklepě.

Navštívíte tajuplná místa v polských Krkonoších a nakonec se ocitnete v Hitlerově tajném sídle

v Osówce.

 

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY

Gdaňsk – město, které vstalo z popela

Jantar – zlato severu

Sopoty – solanková kúra

Gdyně – námořnická základna

Łeba – polská Sahara

Krynica Morska – kanál za dvě miliardy

Lublin – střet Západu s Východem

Poznaň – město špionů a sladkých rohlíčků

Polské Krkonoše – pohoří s tajuplnými místy

Osówka – Hitlerovo tajné sídlo

Diskuze

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY

 

Gdaňsk – město, které vstalo z popela

Gdaňsk je městem námořníků, obchodníků, lvů a první bitvy 2. světové války.  Svoji historii píše od 10. století a za tu dobu zažil řadu bouřlivých událostí. Přesto se vždy vzpamatoval a jako bájný pták Fénix povstal z popela. Dnes přitahuje turisty z celého světa a svojí krásou směle konkuruje vyhlášeným evropským metropolím.

 

©Pavla Apostolaki – Gdaňsk

 

 

Jantar – zlato severu

S historií Gdaňska je spjatý jantar, který se v jeho okolí sbíral, zpracovával a prodával už od středověku. Tato tradice přetrvala a v místních obchodech lze koupit nádherné jantarové výrobky. Ve městě také vzniklo muzeum jantaru, o němž odborníci tvrdí, že patří k největším a nejkrásnějším na světě. Rostlinná pryskyřice má ale i další využití. Některé restaurace nabízejí jantarové menu a wellness centra zase jantarové masáže.

 

©Pavla Apostolaki – Gdaňsk

 

 

Sopoty – solanková kúra

Polsko má na své mapě více než čtyřicet lázní. Nejslavnější jsou však Sopoty na severu země, kde se spojila léčivá síla slunce, mořské vody, jódu, solanky a jehličnatých lesů. Zdejší klima patří k nejzdravějším v Evropě a společně s báječnou lázeňskou atmosférou už přitáhlo nejednoho slavného hosta, například herce Omara Sharifa, zpěvačku Annie Lennox nebo Zlatého slavíka Karla Gotta. Navíc mají Sopoty nejdelší dřevěné molo v Evropě, jezdí tu vodní tramvaj a výborné sledě nabízí skoro každá restaurace.

 

©Pavla Apostolaki – Sopoty

 

 

Gdyně – námořnická základna

Gdyně byla původně malou a nevýznamnou rybářskou vesnicí. Změna ale nastala v roce 1920, kdy polská vláda rozhodla vybudovat velký námořní přístav. Ten měl Polsku zabezpečit přístup k moři, námořní dopravě a k vybudování vojenské námořní základny. Díky tomu se Gdyně stala hlavním městem polského námořnictva. Dodnes tu sídlí námořní univerzita, akademie a v přístavu kotví slavné lodě – torpédoborec Błyskawica a plachetnice Dar Pomorza, které dnes slouží jako námořní muzea.

 

©Pavla Apostolaki – Gdyně

 

 

Łeba – polská Sahara

V okolí přímořského města se nalézají impozantní písečné duny, které jsou v Evropě vzácným přírodním úkazem. Vznikly v důsledku neustálého pohybu mořských vln, které nanášely na břeh velké množství jemného písku a trvalého severozápadního větru. Duny jsou pohyblivé a nejvyšší z nich, dvaačtyřicet metrů vysoká Górą Łącką, nese název podle vesničky Łączki, která byla zasypaná pískem v 18. století.

 

©Pavla Apostolaki – polská Sahara

 

 

Krynica Morska – kanál za dvě miliardy

Město na východním „ocásku“ Polska, na Viselské kose má jedinečnou polohu. Z jedné strany ho obklopuje Baltské moře a z druhé Viselský záliv. Až donedávna se do něj lodě z Baltského moře mohly dostat jen Baltijským průlivem, který leží na území ruské enklávy, Kaliningradské oblasti. Poláci ale pevninu na Viselské kose prokopali a vytvořili nový kanál Nowy Świat. Vodní dílo stálo dvě miliardy zlotých a stalo se symbolem nezávislosti nad Ruskem.

 

©Pavla Apostolaki – vodní kanál Nowy Świat

 

 

Lublin – střet Západu s Východem

Východní Polsko je hodně specifický kout země. Je blízko hranic s Ukrajinou a setkává se zde Východ se Západem a judaismus s pravoslavím. To se projevuje jak v architektuře, kultuře, tak i v místních zvycích a gastronomii. Příkladem je Lublin, hlavní město a centrum Lublinského vojvodství, kde před 2. světovou válkou žila početná židovská komunita. Její stopy jsou v Lublinu znatelné dodnes.

 

 

©Pavla Apostolaki – Lublin, židovská kuchyně

 

 

Poznaň – město špionů a sladkých rohlíčků

Poznaň patří k nejstarším polským městům a je plná originálních míst. V metropoli Velkopolského vojvodství můžete proniknout do tajemství špionáže, do Hitlerovy rezidence, potkat Golema nebo si zajít na koncert, který se koná jen v dešti. V městě na řece Wartě také pečou vynikající svatomartinské rohlíčky zvané rogale a mají tu unikátní bramborové muzeum ve sklepě.

 

©Pavla Apostolaki – svatomartinské rohlíčky v Poznani

 

 

Polské Krkonoše – pohoří s tajuplnými místy

Krkonoše jsou cílem mnoha českých turistů, avšak málokdo z nich je zná z polské strany. Tady na území  Dolnoslezského vojvodství jsou strmější a mohutnější s nádhernou, divokou přírodou. Návštěvníci tu také najdou kostel šťastných manželství,  hřbitov Uctívačů světla, vilu vyzdobenou v duchu germánské mytologie a gravitační anomálii v Karpaczi.

 

©Pavla Apostolaki – Karpacz, polské Krkonoše

 

 

Osówka – Hitlerovo tajné sídlo

Jedno z největších Hitlerových tajných měst v podzemí skrývá mnohá tajemství. Tady se měl nacházet tajný hlavní Hitlerův stan a podzemní továrna na výrobu součástek raket V-1, V-2 a utajených zbraní. S největší pravděpodobností šlo o prototyp atomové bomby, na kterém pracovali ukrytí vědci. Zároveň se měl v okolí Osówky také nacházet ukrytý „zlatý vlak”, s nákladními vozy se zlatem z Wrocławi.

 

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1 – 2 hodiny (dle požadavků organizátora)

 

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů

PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií

 

 

ONLINE PŘEDNÁŠKA

Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype,

Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.

 

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY

Máte-li zájem o přednášku Polsko – severní soused, který nás baví, kontaktujte nás prosím na e-

mailu:

officepavli@gmail.com