Semináře a přednášky pro knihovny

@ Pavla Apostolaki

 

Pavla Apostolaki je lektorkou vzdělávacích programů (Akademie volného času, Univerzita volného času) městských a krajských knihoven.

Úspěšně spolupracuje s Městskou knihovnou ve Znojmě, Knihovnou města Hradce Králové, se Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové, s Knihovnou Jiřího Mahena v Brně, s Krajskou knihovnou v Pardubicích, s Městskou knihovnou v Novém Městě nad Metují, v Rychnově nad Kněžnou, v Dobrušce, Hostinném, Jičíně, v Lázních Bělohrad a s Knihovnou K. Haranta v Pecce.

 

 

Semináře a přednášky pro knihovny:

 

Základní seminář aromaterapie

Během semináře s námi vstoupíte do světa vůní. Získáte základní znalosti v oblasti aromaterapie, naučíte se používat rostlinné silice, poznáte rozdíly mezi čistými přírodními produkty a chemickými výrobky a sestavíte si domácí aroma lékárničku.

 

S aromaterapií proti stresu

V historických dobách se hladina stresových hormonů u člověka zvedla jen v důsledku boje či útěku před nebezpečím. V současnosti jsou však stresové situace běžnou součástí našeho života, aniž si uvědomujeme, jaké ničivé účinky stres na náš organismus má. Stres lze ovšem úspěšně zvládat a jednou z cest je i aromaterapie.

 

Bydlíme s aromaterapií

Představte si, že máte novou členku domácnosti. Nastěhovala se do každé místnosti vašeho bytu či domu. Pomáhá vám uklízet, zvládat pracovní úkoly, konejší vaše děti a nakonec vám přichystá láskyplné chvilky s partnerem. Že o tak skvělou pomocnici stojíte? Ráda vám ji představím. Jmenuje se aromaterapie…

 

Fytoterapie a aromaterapie v léčbě onemocnění dýchacích cest , ORL a covidu-19

Dech – to je život. Léčí nás, čistí, uklidňuje, osvěžuje a umožňuje klidný tok myšlenek. Jsou-li však naše dýchací cesty zablokované rýmou, záněty, kašlem nebo je napadl covid-19, náš organismus je oslabený a jsme bez elánu a vitality. Naštěstí moudrá příroda nám však nabízí pomoc ze světa fytoterapie a aromaterapie!

 

Pohodové cestování s fytoterapií a aromaterapií

Dámy a pánové, držte si klobouky, čeká nás pořádná jízda! Poplujeme po mořských vlnách, urazíme stovky kilometrů na dálnici a nakonec se vzneseme do oblak. Za doprovodu dvou příjemných stevardek „fytoterapie a aromaterapie“ zažijete na svých cestách psychickou i fyzickou pohodu.

 

Vůně Provence

Provence – kraj voňavých bylinek, které v sobě ukrývají tajemství „aromatické alchymie“. Na našem semináři plném jižního sluníčka nahlédnete pod roušku výroby parfémů, dozvíte se vše o levanduli, lavandinu, verbeně a navštívíte mýdlárnu, kde se vaří proslulé marseillské mýdlo.

 

Jablečné impérium v Trentinu

Ne, není to pohádka. Jablečné království opravdu existuje. V severoitalské provincii Trentino se to stromy, které pěstovali již staří Římané, jen hemží. Celý region patří mezi největší pěstitelské oblasti jabloní v Evropě a místní obyvatelé zde vyznávají jablečnou vášeň na každém kroku. Pojďte se s námi zakousnout do jednoho z nejzdravějšího ovoce na světě a poznejte jeho léčebné účinky.

 

Tradiční štýrská medicína

Druhá největší spolková země Rakouska je doslova výkladní skříní zdravých potravin vypěstovaných v místní krajině. Zdobí ji především vinná réva, křen a dýně, z jejichž semínek se lisuje zdraví prospěšný olej. Štýrsko je však také zemí termálních pramenů, z nichž některé mají účinky jako Mrtvé moře.

 

Zdraví a krása z Afriky

Afrika patří mezi nejchudší země světa, přesto tamní ženy dokázaly po staletí těžit z darů přírody vyprahlé země. Léčivá flora z černého kontinentu nyní dobývá přízeň Evropanů. Poznejte s námi arganový olej, karité, olej z baobabu, černou pelargónii a rooibos.

 

Olivová sklizeň na Krétě

Staří Řekové říkají „Nejlepším přítelem člověka není pes, nýbrž olivový olej“. A na Krétě to platí obzvlášť. Třicet pět miliónů olivovníků dává tomuto středomořskému ostrovu statut olejové velmoci.

 

Chutě a vůně Kréty

Lepší místo si pro své zrození nejvyšší řecký bůh Zeus nemohl vybrat. Kréta je totiž voňavým a chutným rájem. Zdraví prospěšné stromy rostou ze země doslova všude. Pojďte si s námi užít léčivou moc středomořského ostrova.

 

Chutě a vůně Indie

Indie je země úžasných barev, chutí a vůní. Vypravíme se za výrobou božských vůní santalu, pačuli, vetiveru a jasmínu. Ochutnáme sezamové semínko a naučíme se používat sezamový olej jak v gastromomii, tak i v péči o své tělo.

 

Pohádka „Tisíce a jedné noci“

Chcete-li se cítit jako mocná sultánka, přeneste se s námi do Turecka a poznejte tajemství krásy žen v Orientu. Na našem seminář navštívíte hamam, poznáte účinky růžové a pomerančové vody, sasankového oleje, omamného kadidla, myrhy a léčivého rhassoulu.

 

Putování do bylinkových rájů

Na světe je spousta rájů! Zejména těch voňavých, bylinkových, kde srdce fytoterapeuta a aromaterapeuta jen plesá. Do těchto nádherných oblastí vás s radostí zavedu na našem semináři. Zavítáme na destilaci růžových plátků do Turecka, na lisování arganového oleje v Maroku, za výrobou kosodřevinového oleje v Alpách a za zpravováním levandule v Provence.

 

Staročeská medicína

Malebný český venkov nám poskytuje po staletí produkty, jež posilují zdraví a zkrášlují tělo. Husí sádlo, pivo, syrovátka, podmáslí a tvaroh jsou znovu v kurzu. Pojďte se s námi načerpat inspiraci z bohatých zkušeností našich předků.

 

Vůně vánoc

Magické období adventu a vánoc je nejen spjato s různými rituály, nýbrž i s neopakovatelnými chutěmi a vůněmi, které přicházejí jen jednou do roka.

 

Dendroterapie – léčivá síla stromů

Stromy nám přinášejí nejenom kyslík, nýbrž i radost, životodárnou energii a jsou velkým přínosem pro lidské zdraví. Jak nám stromy mohou pomoci při našich zdravotních problémech a vyléčit různá onemocnění, vám prozradí náš seminář.

 

©Pavla Apostolaki

 

 

Léčivá moc jehličnanů

Léčivé účinky jehličnatých stromů se linou od počátku věků lidstva. Smrk, jedle, borovice, modřín a cedr disponují obrovským potencionálem pro lidský organismus. Pro jejich účinné látky je využívá i moderní fytoterapie a aromaterapie.

 

Program přednášky                       

Profily jednotlivých éterických olejů (smrk, borovice lesní, borovice kleč, borovice limba, jedle, cedr, modřín).

Terapeutické účinky a aplikace jehličnatých éterických olejů na pracovišti, při studiu, na posílení imunity, v sauně, v léčbě pohybového aparátu, při onemocnění dýchacích cest a na harmonizaci psychiky.

Posílení slizniční imunity v prevenci proti covidu.

 

©Pavla Apostolaki

 

 

Libé vůně pryskyřic

Pryskyřice byly jedním z darů, které přinesli Tři králové malému Ježíškovi. Tuhé slzy si lidé oblíbili již před pěti tisíci lety. Nyní pryskyřice zažívají svoji renesanci i v moderní přírodní medicíně.

 

Léčivá moc citrusů

Citrusy dodávají radost, energii a přinášejí dobrou náladu. Se slunečními plody je zkrátka radost žít. Jejich terapeutické účinky poznáte na našem semináři.

 

 

Čokoládový salon

Čeká vás historie této magické pochutiny, vyprávíte se na kakaovníkové plantáže, do výroben čokolády, naučíte se správná pravidla degustace a nákupu kvalitní čokolády. Poznáte i blahodárné účinky čokolády na lidské zdraví a zavítáte do čokoládové Francie.

 

Alpský wellness

Křišťálově čistý vzduch, intenzivní sluneční paprsky a panenský příroda. To vše jsou esence, které dávají život léčivým bylinkám v Alpách. Ochutnejte s námi zdraví z horských luk, pastvin a svahů.

 

Apiterapie aneb zdraví díky včelám  

Přírodní léčebná metoda prostřednictvím včelích produktů má u nás dlouhou a bohatou tradici. Jak lze spojit osvědčené recepty s moderní medicínou a fytoterapií? To vám prozradí náš seminář, kde získáte užitečné informace včelích produktech (med, květový pyl, propolis, mateří kašička, včelí vosk). Dáme vám praktické tipy, jak můžete včelí produkty využit v léčbě onemocnění dýchacího, trávícího, pohlavního ústrojí, ve stomatologii a v kosmetice.

 

Terraterapie

Ještě než lidstvo začalo pro své zdraví využívat byliny a jiné přírodní produkty, spolehlo se na léčbu hlínou. Po vzoru zvířat pojídalo léčivou zeminu pro odstranění toxinů a na doplnění minerálů. V současnosti nabývá „terraterapie“ znovu na významu. Ve svém programu ji dokonce zavedla i NASA, pro potlačení nepříznivých účinků beztíže na organismus kosmonautů.

 

 

Přednáška v knihovně Václava Čtvrtka v Jičíně

 

 

OBJEDNÁVKA SEMINÁŘŮ A PŘEDNÁŠEK:

Chcete-li uspořádat seminář či přednášku ve vaší knihovně, pište prosím na: info@pavlaapostolaki.com

Rádi vám sdělíme bližší informace.