Jak uvařit správné švýcarské fondue

 

 

Na nápad jak vytvořit jednoduchý a přesto výborný pokrm přišli bohatí měšťané v Curychu v roce 1699. Skutečná vlna nadšení pro fondue se však ve Švýcarsku zvedla až v padesátých letech minulého století. Švýcaři si rychlou a dobrou večeři velmi oblíbili, a tak dnes caquelon (tradiční nádoba na rozpouštění sýra), rechaud (malý vařič), a speciální vidličky nechybí v žádné domácnosti.

 

 

RECEPT NA PRAVÉ ŠVÝCARSKÉ FONDUE

Potřebujete:

1 stroužek česneku, 800 g strouhané směsi sýrů na fondue, 3 – 3,5 dl bílého vína, 4 zarovnané lžičky Maizeny nebo bramborového škrobu, pepř, muškátový oříšek, pár kapek citronové šťávy, 1 panáček třešňovice, chléb

 

 

 

 

Jakmile se ze směsi stane hustá homogenní masa, dochuťte ji kořením, citronovou šťávou a třešňovicí.

Nakrájejte chléb na větší kostky a vložte jej do košíčku či mísy.

Potom nádobu s fondue přeneste na stůl a položte na připravený lihový hořák. Fondue by se mělo mírně vařit a lehce probublávat. Do směsi namáčejte kousky chleba napíchnuté na dlouhé vidličce.

 

Chcete-li fondue připravit pro své přátele, servírujte k němu jako předkrm salát a jako dezert ovoce.

 

Ideálním nápojem k fondue je bílé víno, doporučuji Fendant z kantonu Valais. Má jemnou vůni alpské louky s příjemnými smetanovými podtóny a jeho živá chuť připomíná červená jablka a bílý rybíz.

Rozhodně si k fondue nedávejte studené nápoje (například pivo), přivodili by jste si bolesti břicha.

Fondue je ideální pokrm na podzim a zimu, protože je velmi syté. Proto lepšímu trávení napomůžete pálenkou (slivovice, třešňovice) zvolenou jako digestiv.

 

Přeji vám po švýcarsku En guete“ a ať se vám vaše fondue skvěle povede!