Přívětivé Slovinsko

 

© Pavla Apostolaki – Ptuj

 

Většina Čechů využívá Slovinsko jen jako tranzitní zemi na cestě k moři do Chorvatska.Přitom tento malý stát v sobě ukrývá řadu krásných míst, která stojí za poznání včetně příjemných setkání s místními obyvateli.

Slovinci jsou totiž velmi milí, pozitivní lidé, kteří nikam nespěchají a vychutnávají si malé radosti života.

S Pavlou Apostolaki se v jedné z nejmenších zemí Evropy vypravíte za skrytými poklady, nahlédnete pod pokličku místní gastronomie a poznáte, že slovanská vzájemnost je ve Slovinsku cítit na každém kroku.

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY

Ptuj – relaxace ve stylu římských císařů

Ptuj – Kurentovanje – řádění slovanských bohů

Jeskyně Postojna – podzemní svět s poštou a železnicí

Lipicáni – slovinský národní poklad

Maribor – nejstarší vinná réva na světě

Plečnikova Lublaň

Slovinská Istrie (Izola, Koper, Piran, Sečovlje)

Diskuze

 

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY

 

Ptuj – relaxace ve stylu římských císařů

Účinky pramenů v nejstarším slovinském městě poznal na vlastním těle již Marcus Antonius Primus. Generál římské legie si všimnul léčivých vlastností místní vody a zavedl lázeňskou kulturu. Termální prameny, které doporučují přední slovinští ortopedové, zlepšují činnost pohybového systému a jsou využívány pro sportovní medicínu. Město na řece Drávě ale také patří mezi významná gastronomická centra.  Naleznete zde vyhlášené vinné sklepy a spoustu kaváren, kde se podává místní specialita – moučník gibanica.

 

© Pavla Apostolaki – gibanica

 

 

Jeskyně Postojna – podzemní svět s poštou a železnicí

Obrovský, dvaceti čtyř kilometrový jeskynní komplex patří mezi nejkrásnější díla přírody.  Mezi krasovými útvary projedeme jeskynní železnicí, navštívíme první jeskynní poštu na světě a uvidíme vzácného živočicha z pravěku. Proteus (macarát jeskynní) vypadá jako malý dráček a vydrží bez jídla deset let.  Podíváme se také do největšího jeskynního hradu na světě do Predjamského hradu.

 

© Pavla Apostolaki – Predjamský hrad

 

 

Maribor – nejstarší vinná réva na světě

„Stara trta“ přežila obléhání Turků, nákazu bakterií i komunismus. Čtyři sta let starý keř stále rodí a každý rok dává přibližně padesát kilo hroznů. Z nich potom vinaři vyrobí pětadvacet litrů vzácného moku, který stáčí do designovaných lahviček. Unikátní dárek obdrží jen významné návštěvy a v Mariboru se této cti dostalo například bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi, Dalajlámovi, herci Bradu Pittovi a fotbalistovi Michelu Platinimu.

 

© Pavla Apostolaki – Maribor Stara trta

 

 

Lipicáni – slovinský národní poklad

Jeden z nejstarších hřebčínů v Evropě založil v roce 1580 arcivévoda Karel Štýrský pro potřebu svého dvora ve Štýrském Hradci a ve Vídni. Do Lipice umístil zakoupené španělské plnokrevníky. Zkřížil je s italskými, arabskými hřebci a vyšlechtil tak nové plemeno – lipicány. Koně byli v Lipici chováni pro Španělskou jezdeckou školu ve Vídni a jako kočároví koně pro habsburský dvůr až do roku 1918. Po rozpadu Rakousko – uherské monarchie si hřebčín prošel řadou obtíží. Plemenné stádo se naštěstí podařilo zachránit a dnes tvoří slovinský národní poklad.

 

© Pavla Apostolaki – hřebčín v Lipici

 

 

Plečnikova Lublaň

Snad žádný rodák se neodvděčil svému městu tolik jako Jože Plečnik Lublani. Z provinčního města vybudoval krásnou metropoli Slovinska a promítl do ní vizi antických Athén. Projdeme se po stopách slavného architekta historickou Lublaní a seznámíme se i se současným životem města na řece Lublaňce.

 

© Pavla Apostolaki – Lublaň

 

 

Slovinská Istrie

Slovinsko má sice jen čtyřicet šest kilometrů mořského pobřeží, avšak toto území je doslova poseté historickými památkami, unikátními solinami a gastronomickými lokalitami. Zavítáme do Koperu, Izoly a Piranu a do solných pánví, kde vzniká vynikající sůl.

 

© Pavla Apostolaki – Piran

 

 

LEKTORKA: Mgr. Pavla Apostolaki

 

@ Pavla Apostolaki

 

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka.

Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise National Geographic, Prima Zoom, Lidé a Země, Xantypa, v magazínech Mladé Fronty Dnes, na webu iDNES, a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a spolupracuje s Českou televizí. Ve Slovinsku zpracovává novinářská témata týkající se kultury, ekologie, lázeňství, sportu, gastronomie a zvyků místních obyvatel.

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1 – 2 hodiny (dle domluvy a požadavků organizátora)

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů

PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií

 

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Přívětivé Slovinsko“, kontaktujte nás prosím na info@pavlaapostolaki.com