©Pavla Apostolaki – Císařská vila v Bad Ischlu
Evropským hlavním městem kultury se letos stal rakouský Bad Ischl společně se Solnou komorou.
Poprvé za třicet devět let získalo tento významný titul jedno město a celý region s třiadvaceti alpskými obcemi.
S novinářkou Pavlou Apostolaki zavítáte do Bad Ischlu, kde poznáte historii lázní a léčivé účinky solanky.
Vydáte se po stopách císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty Bavorské.
Navštívíte Císařskou vilu, císařskou chatu Marmorschlössl a seznámíte se pravnukem Františka Josefa I.
Vypravíte se do cukrárny Zauner, jež funguje od roku 1832 a poznáte, jak se vyrábí sladkosti,
které podnik dodával na císařský stůl.
V lékárně Kurapotheke, která nepřetržitě funguje od roku 1807, se seznámíte s přípravou léků
a kosmetiky pro císařskou rodinu.
Zavítáte na jezero Attersee, kde ve svém skladatelském domku složil hudební skladatel Gustav
Mahler své symfonie.
S malířem Gustavem Klimtem a módní návrhářkou Emilií Flögl poznáte jezero Attersee
unikátním pohledem.
Vytvoříte si Klimtovu malbu pomocí vlastních kreseb či fotek. Uvidíte první Klimtovu zahradu
na světě a modely Emilie Flögl.
V Gmundenu navštívíte keramickou manufakturu, která ručně v šedesáti krocích, zhotovuje
jedinečné výrobky od roku 1492.
Vyjedete na horu Dachstein, kde si užijete stavby „plavající ve vzduchu“ – vyhlídkovou plošinu
Sky Walk se skleněnou podlahou, visutý most Hängebrücke se „schody do prázdna a Ledový
palác vyhloubený v ledovci.
Nakonec se vypravíte do starobylé manufaktury na zpracování ovčí vlny, kde se z biologické,
obnovitelné suroviny vyrábí lodenové tkaniny pro zdravé a účelné oblečení.
©Pavla Apostolaki – domek Gustava Mahlera u jezera Attersee
PROGRAM PŘEDNÁŠKY
Bad Ischl a Solná komora – Evropské město kultury 2024: cesta od kandidatury k zisku titulu
Solná komora – komorní majetek plný soli
Bad Ischl – solankové lázně
Bad Ischl – ráj pro císaře
Cukrárna Zauner – sladké království
Kurapotheke – medicína pro císařskou rodinu
Gustav Mahler – symfonie na břehu jezera Attersee
Jezero Atterse – inspirace pro Gustava Klimta a Emilii Flögl
Gmunden – keramika s láskou
Dachstein – střecha Štýrska
Loden – udržitelná ovčí móda
Diskuze
©Pavla Apostolaki – Císařská vila v Bad Ischlu
CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY
Bad Ischl a Solná komora – Evropské město kultury 2024: cesta od kandidatury k zisku titulu
Po Grazu (2003) a Linci (2009) je Bad Ischl společně se Solnou komorou třetím rakouským evropským hlavním městem kultury. Avšak poprvé za třicet devět let získalo tento významný titul jedno město a celý region s třiadvaceti alpskými obcemi. Hlavním tématem projektu zvaného Síla a tradice, je sůl a voda, tedy prvky, které mají velký historický význam, formovaly Solnou komoru a ovlivňují místní kulturu.
Solná komora – komorní majetek plný soli
Solná komora se rozkládá na území tří rakouských spolkových zemí – Salcburska, Horních Rakous a Štýrska. Ve středověku se tato oblast dostala pod císařskou finanční správu neboli komoru. Pod vládou Habsburků byla po dlouhou dobu izolována od ostatních částí Rakouska a panovala v ní zvláštní nařízení. Díky tomu se Solná komora stala unikátním územím z hlediska tradic, historie a kultury. V roce 1997 byla jižní část Solné komory v okolí Dachsteinu a Hallstatu zařazena na seznam světového dědictví UNESCO.
Bad Ischl – solankové lázně
Hlavním léčivým zdrojem lázní v Bad Ischlu je solanka (pitné a koupelové kúry). Léčí pohybový aparát, pokožku, onemocnění dýchacích cest, gynekologické potíže a detoxikuje organismus. Rozvoj lázní začal v 19. století, kdy zde lékař Josef Götz používal teplé solankové koupele pro léčbu dělníků pracujících v solných dolech. O jeho úspěšné léčbě se dozvěděl vídeňský lékař Franz Wirer. Přijel do Bad Ischlu a začal zde aplikovat solankové koupele pro své soukromé pacienty.
Bad Ischl – ráj pro císaře
Bad Ischl se brzy stal lázněmi evropského významu. Počet hostů, kteří sem přijížděli (včetně státního kancléře Metternicha) byl stále větší. V roce 1827 zde poprvé absolvoval lázeňskou léčbu arcivévodský pár František Karel a Sofie. Léčba byla úspěšná a díky se ní narodil „princ ze soli“, pozdější císař František Josef I. Ten se také v Bad Ischlu osudově zamiloval do Alžběty Bavorské (Sisi), kterou pojal za svoji manželku. Arcivévodkyně Sofie pak jako svatební dar věnovala novomanželům Císařskou vilu, kde Franz Josef I. trávil každé léto až do roku 1914. Bad Ischl považoval za svůj domov, kde mohl odpočívat, chodit po horách a lovit. Nyní vlastní Císařskou vilu jeho pravnuk Markus Emanuel Habsbursko-Lotrinský, který zde bydlí. Část domu je však přístupná veřejnosti, stejně jako anglický park a Marmorschlössl, císařská „chata“ z mramoru.
Cukrárna Zauner – sladké království
Do lázní v Bad Ischlu jezdil císař František I. a sladkosti na jeho stůl připravoval cukrář Johann Zauner, který od roku 1832 vlastnil cukrárnu v ulici Pfarrgasse. Podnik dodával laskominy i do Císařské vily. Císařovna Alžběta Bavorská měla oblíbené hlavně fialkové bonbony, její choť František Josef I. pak Gugelhupf, bábovku s rozinkami a mandlemi. Cukrárna stále funguje, vede ji již sedmá generace majitelů a stále vyrábí oblíbené sladkosti císařského páru. Mezi její další speciality patří také oplatky a Zaunerstollen.
Kurapotheke – medicína pro císařskou rodinu
S císařskou rodinou je spjata také Kurapotheke, která nepřetržitě funguje od roku 1807. Lékárna připravovala a dodávala léky a kosmetické přípravky pro císařský pár. Pro císaře to byly pastilky proti kašli, sirupy, likéry, pro jeho choť pak krémy, koupelové soli a mýdla. Apotéka stále funguje a dodnes vyrábí produkty, které dříve užíval František Josef I. a Alžběta Bavorská.
Gustav Mahler – symfonie na břehu jezera
Hudební skladatel se narodil v českém Kališti nedaleko Humpolce, avšak většinu svého života strávil v zahraničí. V letech 1893 – 1896 jezdil v letních měsících za odpočinkem k jezeru Attersee. Nádherné prostředí ho velmi inspirovalo k napsání nových skladeb. Pro tyto účely vznikl malý domek ve Steinbachu, kde mohl umělec nerušeně pracovat na břehu jezera. Během svých pobytů zde vytvořil šest písní a dvě velké symfonie. Dnes se ve Steinbachu koná každý rok Festival Gustava Mahlera, který připomíná jeho pobyt na Attersee a prostřednictvím koncertů prezentuje jeho hudbu.
Jezero Atterse – inspirace pro Gustava Klimta a Emilii Flögl
Krása jezera Attersee přitahovala i slavného malíře vídeňské secese Gustava Klimta. V létě zde pobýval několik měsíců společně se svojí přítelkyní Emilií Flöge, módní návrhářkou, „rakouskou Coco Chanel“. Klimt u Attersee maloval a Emilie zde čerpala inspiraci pro své nové návrhy šperků a šatů. Klimt hledal nové nápady na malby prostřednictvím „hledáčku“ (čtvercovým výřezem v kartonu) a vytvářel ojedinělé formáty svých obrazů. To si dnes mohou vyzkoušet i návštěvníci jezera, kdy si na tematické stezce vytvoří svoji vlastní Klimtovu krajinu pomocí vlastních kreseb či fotek. Zároveň uvidí i první Klimtovu zahradu na světě. Malíř byl totiž okouzlen krásou květin, které často maloval na svých obrazech. Zahrada skládá ze čtvercových záhonů, přičemž každý představuje jeden Klimtův obraz. Druhy rostlin jsou přesně sázené podle malířových obrazů.
Gmunden – keramika s láskou
Obyvatelé Solné komory byli odjakživa šikovnými řemeslníky. V Gmundenu vznikla keramická manufaktura v roce 1492 a později se stala jedním z největších výrobců keramiky ve střední Evropě. Každý výrobek je naprostý unikát, protože celá výroba od formování hlíny, tvarování až po malování keramiky, probíhá ručně. Každý ze zaměstnanců musí vzít do rukou produkt minimálně šedesátkrát, než je hotový a může jít do prodeje. Nejznámějším motivem gmundenské keramiky, je už po tři staletí plaménkový vzor (byl zapsán na seznam kulturního dědictví UNESCO), alpské květiny a motiv jelena.
Dachstein – střecha Štýrska
Majestátní hora Hoher Dachstein je králem celé oblasti a jeho bílý plášť tvoří Dachsteinský ledovec. Má rozlohu jako sedm set osmdesát fotbalových hřišť dohromady a kromě sjezdovek se na něm nalézají i dvě unikátní stavby „plavající ve vzduchu“ – vyhlídková plošina Sky Walk se skleněnou podlahou a visutý most Hängebrücke se „schody do prázdna“. Na jeho konci se rozkládá Ledový palác skrývající se v šesti metrové hloubce Dachsteinského ledovce. Návštěvníky zavádí do prastaré historie Země a za sochami vytesanými v ledu.
Loden – udržitelná ovčí móda
V oblasti okolo Dachsteinu bývají v zimě často teploty pod bodem mrazu. Proto obyvatelé nosí oblečení z lodenu. Hustou vlněnou tkaninu tkali řemeslníci v okolí Dachsteinu již od 15. století. První manufaktura na zpracování ovčí vlny ale vznikla až o tři sta let později a z biologické, obnovitelné suroviny vyrábí lodenové tkaniny pro oblečení.
©Pavla Apostolaki – keramika z Gmundenu
DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY
60 – 90 minut (nebo dle požadavků organizátora)
TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU
Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů
PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií
ONLINE PŘEDNÁŠKA
Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype, Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.
KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY
Máte-li zájem o přednášku Bad Ischl a Solná komora – Evropské hlavní město kultury 2024, kontaktujte nás prosím na e-mailu:
officepavli@gmail.com