Istanbul – město dvou kontinentů

 

Istanbul je horkokrevné město, které vás nenechá vydechnout. Vábí vás, provokuje a přináší spoustu impulsů.

Je to město, kde po tisíciletí žijí pospolu různé kultury, národy i náboženství, které jsou pestré jako směsi koření na istanbulských bazarech.

Pavla Apostolaki vás zavede na místa, která zůstávají běžným turistům skryta a představí vám autentický život v největším tureckém městě.

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY:

Istanbulites – nezaměnitelné postavy města

Bospor – tekoucí hranice mezi Evropou a Asií

Asijská strana Istanbulu – relaxace pro sultány

Tulipán – symbol Istanbulu

Hamam – koupel v osmanských časech

Turecká káva – na turka s Turkem

Diskuze

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY:

Istanbulites

Čističi bot u Yeni Camii, obchodníci na Velkém bazaru, rybáři na Galatském mostě, prodavači dondurmy – ti všichni tvoří specifické postavy, se kterými se jinde na světě nesetkáte. Pospolu představují nezaměnitelný kolorit, bez kterého by Istanbul nebyl Istanbulem.

 

Asijská strana

Pro turisty neznámá a neprávem opomíjená. Přitom tato část Istanbulu skrývá mnoho krásných, zajímavých míst. Od sultánských paláců, přes rybářské vesničky až po romantickou Kiz Kulesi (Dívčí věž), kde se natáčela bondovka s Piercem Brosnanem „Jeden svět nestačí“.

 

Bospor

Jako šrám protíná Bospor Istanbul a rozděluje jej na evropskou a asijskou část. Třicet jedna kilometrů dlouhý průliv mezi Černým a Marmarským mořem byl odjakživa strategickou námořní cestou. Patří však mezi nejnebezpečnějším na světě. A to nejen pro lodní, nýbrž i pro podvodní dopravu.

 

Tulipán – symbol sultánů

Začátkem jara rozkvete v Istanbulu „Festival tulipánů“. Přes dvacet milionů barevných květin zaplaví celé město. Tulipán totiž pochází ze střední Asie a po jeho příchodu do Turecka se stal oblíbenou květinou sultánů i symbolem Istanbulu.

 

Hamam – turecká lázeň

Pro Turky znamená hamam mnohem víc než očistu těla. Je spjat s jejich každodenním životem. Od jeho prvních týdnů až po poslední dny pozemské pouti. Hamam je místo, kde se setkávají  lidé různého postavení, mladí, staří, bohatí i chudí. Místo, kde se vítají na svět novorozenci, ženy loučí se svobodou a kde chlapci slaví svoji obřízku. Místo, kde se lázeň dotkne vaší duše.

 

Turecká káva

Turecká káva to je trochu jiná káva. Vaří se v ibriku, v kovové konvičce s dlouhou rukojetí přímo na ohni. Často se do ní přidává kardamom a velkou roli hraje i různé množství cukru. Od dob Osmanské říše až po současnost, káva hraje důležitou roli v turecké společnosti včetně věštění z kávové sedliny.

 

 

PROFIL LEKTORKY:

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka. Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat na webu iDNESm v časopise Prima Zoom, Lidé a Země, Xantypa, Žena a život, v magazínu Mladé Fronty Dnes Ona Dnes a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje na Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu,  spolupracuje s Českou televizí. Pracuje a žije střídavě v České republice a v Turecku.

 

 

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1 – 2 hodiny (dle domluvy a požadavků organizátora)

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů

PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií

 

ONLINE PŘEDNÁŠKA

Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype, Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Istanbul – město dvou kontinentů“, kontaktujte nás prosím na info@pavlaapostolaki.com