Okcitánie – šarmantní kout Francie

 

©Pavla Apostolaki – katedrála v Saint Bertrand-de-Commanges

 

 

Okcitánie, historická oblast v dnešní jihozápadní Francii je plná přírodních, architektonických a gastronomických pozoruhodností.

S Pavlou Apostolaki se vypravíte za fialkovými produkty, na oslí farmu, za pěstováním borytu barvířského a za výrobou armagnacu.

Poznáte také nejkrásnější vesničky Francie, putování po Svatojakubské cestě a nakonec se lodí projedete po kanálu řeky Garonny.

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY

Toulouse – město fialek

Luchon – lázně na svazích Pyrenejí

Oslí mléko – recept na věčné mládí

Lectoure – „nejhezčí zajížďka“ Francie

Armagnac – gaskoňský lék

Spirituální turistika – Svatojakubská cesta a nejkrásnější vesničky Francie

Kanál řeky Garonny – dovolená na lodi a na kole

Diskuze

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY

 

Toulouse – město fialek

Hlavní město departmentu Haute-Garonne je přestřelkou mnoha chutí a vůní. Avšak největší útok na vaše smysly provede aroma fialek linoucí se z každého rohu. Trvalka s lístky ve tvaru srdce se v Toulouse pěstuje od 19. století a během této doby vytvořila zdroj příjmu pro zhruba tisícovku rodin. A to od parfumérů až po cukráře, neboť z kořene vzniká likér, z květů marmelády, sirupy a z listů vonné složky parfémů.

 

Luchon – lázně na svazích Pyrenejí

Přímo u hranic Francie se Španělském leží půvabné lázně Luchon. Snoubí se v nich více než tři tisíce hodin slunečního svitu ročně, skvělé účinky termální vody s vaporáriem v jeskyni a křišťálově čistý, horský vzduch. Impozantní je i zdejší lázeňská architektura, která okouzlila i časté hosty – francouzskou císařovnu Evženii a spisovatele Gustave Flauberta a Guy de Maupassanta.

 

Oslí mléko – recept na věčné mládí

Již francouzské královny pečovaly o svou pleť prostřednictvím přípravků z oslího mléka. Vzácný produkt obsahující vitamíny A, E a omega-3 mastné kyseliny regeneruje pokožku, předchází tvorbě vrásek a léčí kožní onemocnění. Zároveň v pitné kúře pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Z těchto důvodů je chov oslíků na farmách populární.

 

 

 Lectoure – nejhezčí zajížďka Francie

Bývalé hlavní město hrabství Armagnac a jedno ze sídel gaskoňských vévodů je plné architektonických skvostů. Proto byla Lectoure vyhlášena francouzským ministerstvem kultury městem umění a historie. Tento fakt doplňuje i vyhlášený trh se starožitnostmi, který je umístěn v prostorách bývalé nemocnice z 18. století. Navíc město zbohatlo na pěstování borytu barvířského, rostliny, jež se používala k barvení plášťů francouzských králů. Nyní v souvislosti s ekologickým trendem se přírodní barvivo vrací a v okolí Lectoure se znovu boryt pěstuje. V samotném městě pak probíhají workshopy, které zájemce seznamují s použitím borytu a učí je barvení látek zcela přírodním způsobem.

 

 ©Pavla Apostolaki – barvení borytem barvířským

 

 

Armagnac – gaskoňský lék

Nápoj z 15. století patří mezi nejstarší vinné destiláty ve Francii. Gaskoňci armagnac pravidelně pijí po jídle a během dne ho užívají jako lék. Dokonalou chuť armagnacu tvoří pět faktorů –  podnebí, půda, odrůdy vína, destilační proces a zrání. Z armagnacu se také vyrábí aperitiv Floc de Gascogne, který je příjemným překvapením pro každého návštěvníka Gaskoňska.

 

 

 Spirituální turistika – Svatojakubská cesta a nejkrásnější vesničky Francie

Vesničky jako Saint Bertrand-de-Commanges a Auvillar patří mezi nejkrásnější vesnice Francie. Zároveň leží na Svatojakubské cestě a jsou zastávkou mnoha poutníků jdoucích do Santiaga de Compostela. Ti na začátku svého putování obdrží speciální poutní knížku, na jejímž základě se mohou na trase prokázat a ubytovat. K těmto účelům slouží od středověku ve Francii zvláštní ubytovny.

 

©Pavla Apostolaki –  Saint Bertrand-de-Commanges

 

Kanál řeky Garonny – dovolená na lodi a na kole

Významné vodní dílo bylo zbudováno v 19. století jako pokračování Kanálu du Midi, který spojuje Středozemní moře s Atlantikem. Kanál zajišťoval dopravu zboží z námořních přístavů loděmi do vnitrozemí. Dnes slouží hlavně turistům, kteří si mohou pronajmout obytnou loď a projet skoro dvě stě kilometrů dlouhou vodní trasu.

 

 

 

LEKTORKA: Mgr. Pavla Apostolaki

 

©Pavla Apostolaki

 

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka. Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise National Geographic, Prima Zoom, Lidé a Země, v magazínech Mladé Fronty Dnes,  Práva, na webu iDNES, Novinky.cz a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a na regionálních stanicích Českého rozhlasu. K Francii má vřelý vztah, pravidelně ji navštěvuje a zpracovává novinářská témata týkající se cestování, kultury, historie, gastronomie a přírodní medicíny.

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1 – 2 hodiny (dle požadavků organizátora)

 

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů

PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií

 

ONLINE PŘEDNÁŠKA

Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype, Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Okcitánie – šarmantní kout Francie“, kontaktujte nás prosím na

officepavli@gmail.com