Okcitánie – šarmantní kout Francie

 

 

Okcitánie, historická oblast v dnešní jihozápadní Francii je plná přírodních, architektonických a gastronomických pozoruhodností.

S Pavlou Apostolaki se vypravíte za fialkovými produkty, na oslí farmu, za pěstováním borytu barvířského a za výrobou armagnacu.

Poznáte také nejkrásnější vesničky Francie, putování po Svatojakubské cestě a nakonec se lodí projedete po kanálu řeky Garonny.

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY

Toulouse – město fialek

Oslí mléko – recept na věčné mládí

Lectoure – „nejhezčí zajížďka“ Francie

Armagnac – gaskoňský lék

Spirituální turistika – Svatojakubská cesta a nejkrásnější vesničky Francie

Kanál řeky Garonny – dovolená na lodi a na kole

Diskuze

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY

 

Toulouse – město fialek

Hlavní město departmentu Haute-Garonne je přestřelkou mnoha chutí a vůní. Avšak největší útok na vaše smysly provede aroma fialek linoucí se z každého rohu. Trvalka s lístky ve tvaru srdce se v Toulouse pěstuje od 19. století a během této doby vytvořila zdroj příjmu pro zhruba tisícovku rodin. A to od parfumérů až po cukráře, neboť z kořene vzniká likér, z květů marmelády, sirupy a z listů vonné složky parfémů.

 

Oslí mléko – recept na věčné mládí

Již francouzské královny pečovaly o svou pleť prostřednictvím přípravků z oslího mléka. Vzácný produkt obsahující vitamíny A, E a omega-3 mastné kyseliny regeneruje pokožku, předchází tvorbě vrásek a léčí kožní onemocnění. Zároveň v pitné kúře pomáhá při žaludečních a střevních potížích. Z těchto důvodů je chov oslíků na farmách populární.

 

 

 Lectoure – nejhezčí zajížďka Francie

Bývalé hlavní město hrabství Armagnac a jedno ze sídel gaskoňských vévodů je plné architektonických skvostů. Proto byla Lectoure vyhlášena francouzským ministerstvem kultury městem umění a historie. Tento fakt doplňuje i vyhlášený trh se starožitnostmi, který je umístěn v prostorách bývalé nemocnice z 18. století. Navíc město zbohatlo na pěstování borytu barvířského, rostliny, jež se používala k barvení plášťů francouzských králů. Nyní v souvislosti s ekologickým trendem se přírodní barvivo vrací a v okolí Lectoure se znovu boryt pěstuje. V samotném městě pak probíhají workshopy, které zájemce seznamují s použitím borytu a učí je barvení látek zcela přírodním způsobem.

 

 

 

Armagnac – gaskoňský lék

Nápoj z 15. století patří mezi nejstarší vinné destiláty ve Francii. Gaskoňci armagnac pravidelně pijí po jídle a během dne ho užívají jako lék. Dokonalou chuť armagnacu tvoří pět faktorů –  podnebí, půda, odrůdy vína, destilační proces a zrání. Z armagnacu se také vyrábí aperitiv Floc de Gascogne, který je příjemným překvapením pro každého návštěvníka Gaskoňska.

 

 

 

Spirituální turistika

Vesničky jako Saint Bertrand-de-Commanges a Auvillar patří mezi nejkrásnější vesnice Francie. Zároveň leží na Svatojakubské cestě a jsou zastávkou mnoha poutníků jdoucích do Santiaga de Compostela. Ti na začátku svého putování obdrží speciální poutní knížku, na jejímž základě se mohou na trase prokázat a ubytovat. K těmto účelům slouží od středověku ve Francii zvláštní ubytovny.

 

 

 

Kanál řeky Garonny

Významné vodní dílo bylo zbudováno v 19. století jako pokračování Kanálu du Midi, který spojuje Středozemní moře s Atlantikem. Kanál zajišťoval dopravu zboží z námořních přístavů loděmi do vnitrozemí. Dnes slouží hlavně turistům, kteří si mohou pronajmout obytnou loď a projet skoro dvě stě kilometrů dlouhou vodní trasu.

 

 

 

LEKTORKA: Mgr. Pavla Apostolaki

 

 

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka. Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise Prima Zoom, Koktejl, Lidé a Země, Xantypa, Top Hotelierstvo, v magazínu Mladé Fronty Dnes Ona Dnes, Žena a život, Venkov a styl, Fitness, na webu iDNES, Premium Sports a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a spolupracuje s Českou televizí. K Francii má vřelý vztah, pravidelně ji navštěvuje a zpracovává novinářská témata týkající se kultury, cestování, gastronomie a přírodní medicíny.

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1 – 2 hodiny (dle požadavků organizátora)

 

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů

PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií

 

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Okcitánie – šarmantní kout Francie“, kontaktujte nás prosím na

info@pavlaapostolaki.com