Skryté Švýcarsko

 

Švýcarsko je velmi často označováno jako země sýrů, čokolády a hodinek. Konfederace dvaceti šesti kantonů se však vyznačuje mnohem působivější charakteristikou. Má za sebou velmi specifickou historii, která se mísí se současným životem.

Pavla Apostolaki vám ukáže jeden z nejmenších států Evropy netradičním způsobem. Zavede vás na neznámá místa, vylíčí místní zvyky, představí švýcarskou kuchyni a vezme vás na nejstarší hokejový turnaj na světě.

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY

St. Gallen – epicentrum textilní turistiky

Appenzell Innerrhoden – království hor a sýrů

Pevnost Heldsberg – strážce švýcarské bezpečnosti

Davos s duchem doktora Spenglera

Lucern – město parníků

Chlebový výlet do Erschmattu

Simplonský průsmyk

Diskuze

 

 

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY

 

St. Gallen – textilní turistika

Když se tkalci ze St. Gallenu seznámili s uměním tureckých ručních vyšívaček, učarovalo jim natolik, že se rozhodli tímto způsobem zdobit svoje tkaniny. Od té doby designéři předkládají dva a půl tisíce návrhů výšivek ročně a firmy prezentují svoje kolekce pro prestižní módní domy jako Chanel, Dior či Armani. Sanktgallenské výšivky tak zdobí kostýmy Michelle Obamové, monacké kněžny Charlène či zpěvaček Adele a Madonny.

 

Apenzell Innerrhoden – království hor a sýrů

​Kanton na severovýchodě Švýcarska je proslulý svojí výrobou sýrů. Část z nich vzniká v sýrárně pod horou Säntis, kam každý rok na jaře míří zvláštní průvod krojovaných lidí a rohatých krav.

 

Pevnost Heldsberg – strážce švýcarské bezpečnosti

Od napoleonských dob se nikdo neodvážil na Švýcarsko zaútočit. Ne však z důvodu neutrality. Jeden z nejmenších států v Evropě se totiž umí velmi dobře bránit. V jeho krajině je rozseto přes tři sta tisíc bunkrů, pevností či podzemních velitelství se zbraněmi. Jsou důmyslně maskovány jako chalupy, stodoly či horské chaty. Stejně jako pevnost Heldsberg, jejíž prohlídka vám vyrazí dech.

 

Davos s duchem doktora Spenglera

Díky unikátním účinkům davoského vzduchu, se nejvýše položené město v Evropě stalo v 19. století vyhlášeným centrem pro léčbu tuberkulózy. Jejím zakladatelem se stal dr. Alexander Spengler. Podíváme se do bývalého luxusního sanatoria Schatzalp a seznámíme se se specifickými léčebnými postupy tehdejší doby. Zamíříme i na nejstarší hokejový turnaj na světě – Spengler Cup a zavítáme do malé vesničky Monstein. Tady navštívíme nejvýše umístěný pivovar ve Švýcarsku a českého kuchaře, který vaří polévku ze sena.

 

Lucern – město parníků

Od 19. století vyrážejí kolesové parníky z lucernského přístavu. Lodní linky jsou integrovány s ostatní veřejnou dopravou a mají tak přímé napojení na železnici, zubačky i lanovky. A to i v zimě, kdy vozí lyžaře přímo na sjezdovky. Vydáme se za historií majestátních elegánů a při plavbě poznáme nádherné okolí Lucernského jezera.

 

Chlebový výlet do Erschmattu

Francouzský kanton Valais je proslulý svým žitným chlebem, který tvoří součást stravy místních obyvatel od středověku. Stále jej vyrábí tradičním způsobem. Nahlédneme do způsobu jeho přípravy v historické pekárně v Erschmattu. Zamíříme také do sousední vesničky Albinen a podíváme na přípravu pokrmu zvaného cholera.

 

Simplonský průsmyk

Jeden z nejkrásnějších alpských průsmyků ležící ve výšce 2005 metrů spojuje Švýcarsko s Itálií. Úžinou vedly kupecké stezky, které se staly důležitou obchodní cestou vedoucí až k moři. Význam tohoto strategického místa si uvědomil také Napoleon I. Bonaparte, při svých taženích Evropou. Nechal zde vybudovat dopravní cesty, mosty a hospic.

 

 

 

 

 

LEKTORKA: Mgr. Pavla Apostolaki

 

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka.

Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise Prima Zoom, Lidé a Země, Xantypa, SWISSmag, Žena a život, v magazínu Mladé Fronty Dnes Ona Dnes, na webu iDNES a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a spolupracuje s Českou televizí.

Poslední čtyři roky ve Švýcarsku zpracovává novinářská témata týkající se cestování, kultury, sportu, gastronomie a zvyků místních obyvatel.

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1 – 2 hodiny (dle požadavků organizátora)

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů

PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií

 

ONLINE PŘEDNÁŠKA

Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype, Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Skryté Švýcarsko“, kontaktujte nás prosím na

info@pavlaapostolaki.com