Sladký život v Trentinu

 

Navštívíte-li severoitalskou provincii Trentino, navždy zůstane ve vašem srdci. Díky překrásné přírodě, horským scenériím, vznešeným hradům či slastným chutím. Ovšem hlavním důvodem, proč si tento kout Evropy zamilujete, bude vřelost a pohostinnosti místních lidí, kteří se s vámi podělí o své zvyky, tradice a radostné zážitky.

S Pavlou Apostolaki prožijete „la dolce vita“ v Trentinu. Vypravíte se na hrad za hrabětem ze Spauru, v horských stěnách Dolomit uslyšíte Vivaldiho, poznáte veselé Ládiny, zaplesáte si na karnevalu s Bufonem a nakonec ochutnáte aperitiv Hugo ve výšce dva tisíce metrů nad mořem.

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY

České stopy v Trentinu

Jablečné impérium

Majestátní hrady – svědci středověku

Val di Fassa – údolí Ládinů

Carnascèr – veselý a barevný karneval

Tóny Dolomit – koncerty u štítů hor

Gastronomie v horských výškách

Diskuze

 

 

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU

České stopy v Trentinu

Od 14. století bylo Trentino politicky, kulturně i nábožensky spjato s českými zeměmi. Od Jana Lucemburského přes českou šlechtu až po první světovou válku. Tento malý výlet zpět do historie vás rozhodně nadchne.

 

Majestátní hrady v jablečných údolích

Ve středověku střežily hrady v údolích Val di Non a Val di Sole důležité obchodní stezky. Dnes jsou centry kultury a umění. Spolu zavítáme na hrad St. Michele, Caldes, Valér, Thun a ukážeme si hradní architekturu v celé kráse.

 

Jablečné impérium

V Trentinu se to stromy, které pěstovali již staří Římané, jen hemží. Celý region patří mezi největší pěstitelské oblasti jabloní v Evropě a místní obyvatelé zde vyznávají jablečnou vášeň na každém kroku.

 

Val di Fassa – údolí Ládinů

Ládinové jsou národnostní menšina žijící v údolí Val di Fassa již dva tisíce let. Mají svůj jazyk, noviny, kulturu, svoje kroje, zvyky a legendy. Dnes pracují převážně v turismu a jsou skvělými horskými vůdci.

 

Carnascèr – veselý a barevný karneval

Nejdůležitější akcí v průběhu roku je u Ládinů jejich karneval plný barevných kostýmů a dřevěných masek, vyřezaných místními řemeslníky. Pověstný karneval doprovází legrace, dobré jídlo a také „mlýn mládí“, kde se staré ženy promění v mladé.

 

Tóny Dolomit

Žádná jiná akce vám nenabídne výhledy na rozeklané hřebeny, pryskyřičnou vůni jehličnanů nebo rozvernou společnost kamzíků jako vysokohorský hudební festival „I Suoni delle Dolomiti“. Tady koncertní sály pod širým nebem tvoří voňavé paseky, břehy průzračných jezer nebo strmé útesy.

 

Gastronomie v horských výškách

Trentino leží nejen na pomezí dvou klimatických pásem, nýbrž i na území, kde se mísily italské a rakouské kulinářské tradice. Výsledkem je znamenitá gastronomie čerpající z lokálních zdrojů. Ve výškách kolem dvou tisíc metrů nad mořem si užijete zvěřinu, ryby, sýry ze zdejších hor, nadýchané dezerty a aperitiv zvaný Hugo.

 

 

PROFIL LEKTORKY:

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka. Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat na webu iDNES, v časopise Prima Zoom, Lidé a Země, Xantypa, Žena a život, v magazínu Mladé Fronty Dnes Ona Dnes a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu, spolupracuje s Českou televizí. V posledních letech pracovně tráví s mnoho času v Trentinu, kde zpracovává novinářská témata v oblasti kultury, cestování, turistiky, sportu, gastronomie, tradic a, zvyků místních obyvatel.

 

 

 

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

1 – 2 hodiny (dle domluvy a požadavků organizátora)

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů

PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií

 

ONLINE PŘEDNÁŠKA

Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype, Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:

Máte-li zájem o přednášku „Sladký život v Trentinu“, kontaktujte nás prosím na info@pavlaapostolaki.com