©Pavla Apostolaki – hrad ve Vaduzu
Lichtenštejnsko je se svými sto šedesáti kilometry čtverečními šestým nejmenším státem na světě.
Přesto je knížectví ležící mezi Alpami ekonomickou velmocí a přitahuje turisty z celého světa.
S Pavlou Apostolaki se vypravíte do konstituční monarchie, kde poznáte knížecí rodinu a jejich úspěšný recept na prosperitu.
Navštívíte barevný svět známek, shlédnete vzácné poklady a seznámíte se s národnostní menšinou Walserů.
Zavítáte na knížecí vinice, do pražírny kávy a vydáte se po stopách Lichtenštejnů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku.
©Pavla Apostolaki – radnice ve Vaduzu
PROGRAM PŘEDNÁŠKY
Knížecí rodina
Bohatý trpaslík
Vítejte ve světě známek
Poklady ve Vaduzu
Triesenberg a Walserové
Knížecí víno
Kofeinové opojení
Česko – lichtenštejnské vztahy
Diskuze
©Pavla Apostolaki – poštovni známka ve Vaduzu
CHARAKTERISTIKA PROGRAMU
Knížecí rodina
Lichtenštejnové patří mezi nejstarší šlechtické rodiny ve střední Evropě. Jejich rod čítá přes stovku členů, z nichž část žije v Lichtenštejnském knížectví. Současným knížetem a hlavou rodu je Hans Adam II., který je podle časopisu Forbes nejbohatším evropským panovníkem s odhadovaným majetkem přes čtyři miliardy eur. Každodenní vládní záležitosti má na starosti prvorozený syn knížete, korunní princ Alois, který se tak připravuje na budoucí vládu.
Bohatý trpaslík
Lichtenštejnsko je jedním z nejbohatších států na světě a finance získává z průmyslu, bankovního sektoru, cestovního ruchu a z emisí známek. Díky výhodným daňovým zákonům sídlí v knížectví mnoho firem, a každý den sem přijíždí za prací spousta osob z rakouského a švýcarského příhraničí.
Vítejte ve světě známek
Lichtenštejnsko je poštovní velmoc. Když vydá nějakou známku, jen se po ní zapráší. První známky vyšly v roce 1912 a od té doby se díky kvalitě, vzhledu, nápadu a grafice staly vyhledávaným artiklem filatelistů z celého světa. Známky přinášejí knížectví značný zisk a jejich výrobě se věnuje velká pozornost. Známky se vydávají čtyřikrát do roka a pokaždé jsou spojené s inovací. Naposledy Lichtenštejnsko vydalo první poštovní známku na světě s integrovaným bezpečným QR kódem, který lze naskenovat chytrým mobilním telefonem.
Poklady ve Vaduzu
Kníže Hans Adam II. vlastní rozsáhlou uměleckou sbírku, některé exponáty jsou vystaveny v pokladnici ve Vaduzu. Mezi nejvzácnější předměty patří vévodská koruna s třiceti diamanty, velikonoční vajíčka firmy Fabergé nebo kameny z Měsíce nasbírané astronauty na palubách Apolla 11 a Apolla 17. Tři exponáty, které se nalézají v pokladnici, pocházejí také z Čech.
Triesenberg a Walserové
Triesenberg je největší a nejvýše položenou obcí v knížectví. Ve 13. století se zde usídlili Walserové, potomci německých (alemanských) kolonistů z Horního Wallisu. Obývali vysokohorské alpské oblasti, věnovali se zemědělství a chovu dobytka. Walserové žijí v Triesenbergu dodnes a mají svoje specifické zvyky a tradice včetně dialektu zvaného Titch.
Knížecí víno
V Lichtenštejnsku se víno pěstuje přes dva tisíce let a v současnosti jej produkuje zhruba stovka vinařů. K nim patří i Hofkellerei des Fürsten von Liechtenstein. Knížecí vinařství vyrábí 20 000 lahví ročně, z nichž 6 000 tvoří dvě hlavní značky vína, Bocker Pinot Noir a Herawingert Chardonnay. Hlavní tváří podniku je kněžna Marie, manželka knížete Konstantina, která je kvalifikovanou sommeliérkou. Víno také propaguje na svých cestách po celém světě.
Kofeinové opojení
Skoro každé ráno se v Schaanu a Vaduzu roznese ve vzduchu aroma kávy. Zelená zrna praží ve svém podniku Peter Demmel. Diplomovaný kávový sommelier schraňuje v pražírně opravdové kávové poklady a Lichtenštejnce naučil pít kvalitní kávu. Dnes skoro každá kavárna či restaurace v knížectví podává svým zákazníkům Demmelovu kávu.
Česko – lichtenštejnské vztahy
Od středověku až do roku 1945 Lichtenštejnové vlastnili rozsáhlý majetek v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Ten jim byl bez náhrady vyvlastněn na základě Benešových dekretů, přestože, Lichtenštejnové nebyli německé národnosti a jejich spolupráce s nacisty nebyla prokázána. Kvůli neuznaným majetkovým nárokům Lichtenštejnů Česká republika a Lichtenštejnsko v roce 1993 vzájemně neuznaly svoji nezávislost a mezi zeměmi neprobíhaly diplomatické styky. Ty se obnovily až o šestnáct let později
LEKTORKA: Mgr. Pavla Apostolaki
©Pavla Apostolaki
Pracuje jako nezávislá novinářka. Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise National Geographic, Prima Zoom, Lidé a Země, Apetit, Xantypa, Top Hotelierstvo, v přílohách Mladé Fronty Dnes, na webu iDNES a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a spolupracuje s Českou televizí. Úspěšně spolupracuje s Liechtenstein Marketing a zpracovává mediální témata týkající se cestování, přírody, kultury, filatelie, sportu, gastronomie, zvyků místních obyvatel a česko – lichtenštejnských vztahů.
©Pavla Apostolaki – knížecí vinařství v Lichtenštejnsku
DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY
60 min (nebo dle požadavků organizátora)
TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU
Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů
PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií
ONLINE PŘEDNÁŠKA
Přednášku lze realizovat také online na internetu prostřednictvím Zoom, Microsoft Teams, Skype, Facebooku či jiné internetové platformy dle domluvy s organizátorem.
KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY:
Máte-li zájem o přednášku „Lichtenštejnsko – knížectví plné pokladů“, kontaktujte nás prosím na e-mailu officepavli@gmail.com