Ostrovy Bodamského jezera a Kostnice

© Pavla Apostolaki – Lindau, Bodamské jezero

 

 

Bodamské jezero je zvláštní, obrovská vodní plocha mezi Německem, Rakouskem a Švýcarskem.

Má výjimečné klima, faunu, flóru a je zásobárnou vody pro miliony lidí.

Zároveň se kolem něj po staletí vytvářela specifická historie, kultura, architektura a gastronomie.

S Pavlou Apostolaki se vydáte nejen na Bodamské jezero, ale zavítáte také na nádherné ostrovy Lindau, Mainau a Reichenau.

Podíváte se do Kostnice, vydáte se po stopách Jana Husa a nakonec také ochutnáte švábskou kuchyni.

 

 

PROGRAM PŘEDNÁŠKY

Lindau – ostrov střech a střešních zahrádek

Bodamské jezero

Mainau – květinový ostrov Bernadottů

Reichenau – ostrov kostelů a zeleniny

Kostnice – turistika za Janem Husem

Švábská kuchyně

Diskuze

 

 

CHARAKTERISTIKA PROGRAMU PŘEDNÁŠKY

Lindau

Druhý největší ostrov Bodamského jezera získal své bohatství díky své pozici na hranicích Německa, Rakouska a Švýcarska. Díky lodní dopravě a přístavu zde kvetl obchod i cestovní ruch. Díky tomu vznikla v Lindau nádherná architektura, která v každé uličce a na Bavorské riviéře ukazuje krásy města. Její součástí jsou i působivé oranžové střechy s malebnými střešními zahrádkami.

 

© Pavla Apostolaki – Lindau

 

Bodamské jezero

Největší jezero v Německu má specifické klima, flóru, faunu, vodní proudy a tvoří významný zdroj vody pro Německo, Rakousko a Švýcarsko. Žije v něm i spousta druhů ryb, které rybáři loví každý den. Zároveň je také největším „vodním pohřebištěm“, kde se pod jeho hladinou našlo mnoho historických plavidel.

 

© Pavla Apostolaki – Bodamské jezero (východ slunce)

 

 

Mainau – květinový ostrov Bernadottů

Středomořské klima na ostrově využil bádenský velkovévoda Fridrich I. a na svém letním sídle nechal v 19. století vybudovat nádherné zahrady, aleje a arboreta. Po jeho smrti přešlo Mainau do rukou švédské královské rodiny Bernadottů, kteří z ostrova udělali svůj domov. Díky jejich iniciativě vznikl květinový ráj uprostřed jezera. Projdeme si zdejší nádherné zahrady, motýlí dům a nahlédneme do zákulisí života Bernadottů.

 

© Pavla Apostolaki – Mainau

 

 

Reichenau – ostrov kostelů a zeleniny

Ojedinělá románská opatství a kostely vyzdvihly Reichenau na seznam UNESCO. Život mnichů nám kromě unikátní architektury připomene i bylinková zahrada opata Walahfrida. Vypadá přesně jako v pátém století a roste v ní dvacet čtyři druhů léčivek a kuchyňských bylinek. Reichenau je také zeleninovou velmocí. Zelenina se pěstuje na polích a ve sklenících, které zabírají území více než dvaceti fotbalových hřišť.

 

© Pavla Apostolaki – Reichenau

 

 

Kostnice

Nádherné historické město na břehu na Bodamského jezera je výrazně spojeno s českou historií. Podíváme se na místa spojená s Janem Husem (Husův dům, budova koncilu, Münster, místo upálení) a zjistíme, jaký postoj zaujímá Kostnice k „českému kacíři“ v současnosti. Zároveň si představíme některé významné památky a nahlédneme do současného života Kostnice.

 

© Pavla Apostolaki – Kostnice

 

 

Švábská kuchyně

Švábsko je kraj v Německu (dnes na území Bádenska-Württemberska a západní části Bavorska), který si po staletí udržuje svou historickou a kulinární odlišnost. Má specifickou kuchyni, v níž je typické maso, uzeniny, zelí, a pokrmy z bramborového či vaječného nudlového těsta. Suverénně první místo zaujímají Spätzle a plněné nudlové taštičky Maultaschen.

 

© Pavla Apostolaki – švábská kuchyně

 

 

LEKTORKA: Mgr. Pavla Apostolaki

 

@ Pavla Apostolaki

 

Pavla Apostolaki pracuje jako nezávislá novinářka. Cestuje po světě a píše články, se kterými se můžete pravidelně setkávat v časopise National Geographic, Prima Zoom, Lidé a Země, Xantypa, v magazínech Mladé Fronty Dnes, na webu iDNES, Novinky.cz a v dalších novinách, časopisech a na internetových portálech. Pravidelně vystupuje v Českém rozhlase Dvojka, na Radiožurnálu a spolupracuje s Českou televizí.

Pavla Apostolaki v Německu nějaký čas žila a ve spolupráci s univerzitou v Osnabrücku zde absolvovala odbornou geografickou exkurzi. Poslední roky v Německu zpracovává novinářská témata týkající se kultury, cestování, lázeňství, gastronomie, zvyků místních obyvatel a druhé světové války.

 

 

 

DÉLKA TRVÁNÍ PŘEDNÁŠKY

60 minut (nebo dle požadavků organizátora)

 

TECHNICKÉ VYBAVENÍ PRO PŘEDNÁŠKU

Mikroport (hlavový mikrofon) popř. mikrofon v případě velkých sálů

PC, projekční plátno, dálkový ovladač na přepínání fotografií

 

 

KONTAKT A OBJEDNÁVKA PŘEDNÁŠKY

Máte-li zájem o přednášku „Ostrovy Bodamského jezera a Kostnice“, kontaktujte nás prosím na

officepavli@gmail.com